ما آثار آهنگسازان قدیمی را بازخوانی می‌کنیم

ما آثار آهنگسازان قدیمی را بازخوانی می‌کنیم

نشست «اندیشه اسلامی در ایران معاصر» با سخنرانی پوران درخشنده، پریچهر خلوتی، شکرخدا گودرزی و دکتر یغمایی برگزار شد.

پریچهر خلوتی خواننده و سرپرست گروه «پریشاد» یکی از سخنران این مراسم بود. او در صحبت‌‌هایش ضمن معرفی بخشی از فعالیت‌هایش، به بیان تاریخچه‌ای از موسیقی ایرانی و البته حضور زنان در عرصه موسیقی ایران پرداخت. در ادامه متن صحبت‌های پریچهر خلوتی را می‌خوانید:

من به مدت 18 سال با وزارت ارشاد کار کرده‌ام و سالی دوبار در تالار وحدت کنسرت‌هایمان را برگزار می‌کنیم. کنسرت‌های ما در ایران تنها ویژه بانوان است.
موسیقی در ایران به دوره باستان و بعد از اسلام تقسیم می‌شود. موسیقی ایران با کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق و دیگر کشورها ارتباط برقرار کرد. در شاهنامه فردوسی درباره موسیقی صحبت شده و شخصیت‌های اساطیری به سازهایی مانند سرنا علاقه داشته‌اند. در زمان خسروپرویز موسیقی باستان به اوج خود رسید. سازهای آن زمان؛ عود هندی، سنتور، قره نی و … بوده است.
هفت مقام و 360 ملودی در زمان ساسانیان وجود داشته است.
در دوره صفویه موسیقی به رکود می‌رود. در حال حاضر موسیقی در ایران دارای هفت دستگاه است؛ دستگاه‌های ماهور، سه گاه، چهارگاه، نوا، راست پنجگاه، شور و همایون.
امروز در موسیقی بانوان امکان ساخت و انتشار آثار جدید وجود ندارد. به همین دلیل ما آثار آهنگسازان قدیمی را بازسازی و بازخوانی می کنیم.

 

منبع: تسنیم

 

 

(Visited 21 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *