مختاباد: مداحی های امروز، دارای اشکالات جدی است

مختاباد: مداحی های امروز، دارای اشکالات جدی است

خواننده و پژوهشگر موسیقی می گوید:

اغلب مداحی های امروز هم در فرم و هم محتوا دچار اشکالات جدی است.

عبدالحسین مختاباد با انتقاد از مداحی هایی که این روزها رواج یافته است، افزود:

مداح ها دیگر خوش صدا نیستند، صدای اغلب آنها خشن و عصبی است و اکثر آنها از جنبه های زیبایی شناسی به طور کامل تهی شده اند.

وی اظهار داشت:

محتوای کلام مداحان امروز خشن و حتی در بسیاری موارد آلوده به خرافات و توهین است.

مختاباد با بیان اینکه امروز با صدایی نخراشیده و نتراشیده از سوی برخی با عنوان مداحی مواجهیم، اضافه کرد:

این کارها با عنوان مداحی در ذهن مردم می ماند، فاجعه ای که از حدود ده سال قبل اتفاق افتاده است.

وی همچنین گفت:

فریادهایی که برخی مداحان به جای مداحی انجام می دهند، متاسفانه دیر یا زود باعث بیماری آنها خواهد شد و مشکلات حنجره به سراغشان خواهد آمد چرا که از حنجره خود بسیار بد استفاده می کنند.

این خواننده ادامه داد:

اکنون اینگونه شده حتی کسانی که دانش خوانندگی ندارند و آشنا به تلفیق شعر و موسیقی نیستند، برای دیگران کلاس های آموزشی می گذارند تا از آنان بیاموزند.

**ردیف خوان های ایرانی، تعزیه خوان های حرفه ای بودند
این پژوهشگر موسیقی ادامه داد:

این در حالی است که در گذشته بسیاری از مداحان شاعر و آشنا به ردیف های آوازی و قواعد موسیقی ایرانی بودند و ردیف خوان های ایرانی، تعزیه خوان های حرفه ای بودند، در کلاس های اخلاق و عرفان دستی داشتند و مداحی هم می کردند.

مختاباد گفت:

اما اکنون در دسته های عزاداری طبل، نی، سنج، سنتور، تار و هر چه به دستشان برسد می آورند و این معضلی است که ما امروز به عنوان مداحی آن را شاهدیم.

وی یادآور شد:

حتی در گذشته موسیقیدان های برجسته و آهنگسازها به دسته های عزاداری می رفتند تا از آنها الهام بگیرند، ملودی بیاورند و خواننده ها با این ملودی ها بخوانند چرا که نواهای مذهبی، نغمه های اصیلی بود که از دل و جان مردم بلند می شد و در واقع همان نواهای فولکلور و سنتی ایران بود که منبع الهام موسیقیدانان برجسته ایران قرار می گرفت.

مختاباد یادآور شد:

این مداحی ها که در گذشته منبع الهام خوانندگان ایرانی بود، از روستاها و شهرستان های کوچکی برگرفته و با موسیقی ایرانی تلفیق می شد.

وی اضافه کرد:

اما اکنون برعکس شده، برخی مداح ها، آهنگ های لس آنجلسی را بر می دارند و روی آن مداحی می کنند، آهنگی را با عنوان «قربون چشم هایت برم» را به عنوان مداحی به مردم ارایه می دهند.

منبع: ایرنا

 

(Visited 22 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *