هوشنگ جاوید خبرداد؛ بلاتکلیفی دو کتاب پژوهشی در حوزه موسیقی/ «هنر» اولویت ناشران نیست

هوشنگ جاوید خبرداد؛ بلاتکلیفی دو کتاب پژوهشی در حوزه موسیقی/ «هنر» اولویت ناشران نیست

پژوهشگر و مدرس شناخته شده موسیقی اقوام از بلاتکلیفی دو اثر آماده انتشار خود با موضوع «موسیقی مذهبی در ایران» و «تاریخ داستان‌گذاری موسیقایی» خبر داد.

هوشنگ جاوید پژوهشگر و مولف مطرح موسیقی ایرانی درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود گفت: در حوزه کارهای اجرایی فعلا تمرکزم در صداوسیماست و مدتی است سلسله کارگاه‌های آموزشی را برگزار می‌کنم. در حوزه تالیف هم کارهای مربوط به کتاب «پرند ستایش۲» به اتمام رسیده هرچند هنوز زمان انتشار آن مشخص نیست و اصلا هم نمی‌دانم قرار است ناشر اثر چه زمانی آن را منتشر کند. کتاب دیگری هم که برای انتشار آماده شده مربوط به تاریخ داستان‌گذاری موسیقایی در ایران است که حدود هفت سال پیش آن را به ناشر تحویل داده‌ام اما گویا فعلا در اولویت انتشار قرار ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه وقتی از دوستان ناشر برای پیگیری زمان و نحوه انتشار آثارم هم سئوال می‌کنم، جواب روشنی دریافت نمی‌کنم. گویا موضوعات غیرهنری فعلا از موضوعات هنری جلوتر بوده و اولویت جدی برای ناشران محسوب نمی‌شود.

جاوید افزود: در همین موضوع تاریخ داستان‌گذاری موسیقایی، معتقدم ما هنوز مرجع مکتوبی در این حوزه چه در زمینه آواز و چه در زمینه موسیقایی نداریم و اتفاقا همین جریان باعث شد که من شروع به نگارش و تدوین مجموعه کتاب‌هایی با این موضوع کنم اما گویا این موضوع هنوز در اولویت قرار ندارد و باید صبر کنیم که تاریخ نقالی به طور کامل از بین برود آن وقت شاید برای چاپ آن اقدام کنیم!

این پژوهشگر موسیقی اقوام ایران بیان کرد: من برای نگارش مجموعه کتاب «پرند ستایش» که قسمت دوم آن به طور کامل آماده شده، تلاش‌های زیادی را انجام داده‌ام اما واقعا نمی‌دانم چرا دوستان به این گونه فعالیت‌های پژوهشی اهمیتی نمی‌دهند و به اولویت‌هایی فکر می‌کنند که گویا از هنر واجب‌تر است. اما من بر این باورم این اثر پژوهشی که با موضوع موسیقی مذهبی در ایران تدوین شده می‌تواند مرجع بسیار مناسبی در جهت حفظ و نگهداری گنجینه‌های موسیقی و معرفی آن به علاقه‌مندان باشد.

منبع: مهر

(Visited 26 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *