پرواز همای «اپرای حلاج» را روی صحنه برد

پرواز همای «اپرای حلاج» را روی صحنه برد

اپرای حلاج بار دیگر در ایوان عطار مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به روی صحنه رفت و با استقبال باشکوهی مواجه شد.
شب دهم این اپرا به کارگردانی و آهنگسازی پرواز همای و با خوانندگی و بازی درخشان او و محمدحسین صفری در نقش‌های حلاج و شبلی و با همراهی گروه مستان برگزار شد. ترانه‌های این اپرا بر اساس سروده‌هایی از هماى، مولانا، عطار و حافظ است. طراحی صحنه را نیز همای بر عهده داشت.
اپرای حلاج برگرفته از زندگی‌نامه ابوالمغیث عبدالله بن احمد بن ابی طاهر مشهور به حسین بن منصور حلاج (کنیه: ابوالمغیث) از معروف‌ترین عرفا و شاعران سده سوم هـ.ق. است که به خاطر عقایدش عده‌ای از علمای اسلامی آموزه‌هایش را مصداق کفرگویی دانستنِ، او را به اتهام صوفیگری تکفیر کردند و حکم به ارتدادش دادند. سرانجام پس از سال‌ها تحمل حبس، قاضی شرع بغداد به دستور ابوالفضل جعفر مقتدر، خلیفه عباسی حکم اعدامش را صادر کرد و در ذی‌قعده سال ۳۰۹ هـ.ق. به جرم «کُفرگویی و الحاد»، پس از شکنجه و تازیانه در ملاعام به دار آویخته شد. سپس سلاخی‌اش کردند و دست‌وپا و سرش را بریدند و پیکرش را سوزاندند و خاکسترش را به رود دجله ریختند.
 اجرای سی و یکم مرداد این اپرا به استاد مسلم‌ آواز ایرانی، زنده‌یاد رضوی سروستانی تقدیم شد.
این اپرا به همت موسسه آوای هنر از بیست و یکم مردادماه سال جاری در ایوان عطار مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در حال اجراست و تا یکشنبه چهارم شهریورماه امسال تمدیدشده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه نمایند. همچنین این اپرا در تاریخ یکم شهریورماه سال جاری در گرگان نیز به اجرا درآمده است.
منبع: ریتم نو
(Visited 86 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *