بیست و یکمین نشست آیین آواز با غیبت میهمان اصلی

بیست و یکمین نشست آیین آواز با غیبت میهمان اصلی

بیست و یکمین نشست آیین آواز در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

برگزاری بیست و یکمین نشست آیین آواز در فرهنگسرای ارسباران با دشواری‌هایی ناشی از غیبت پیش‌بینی نشدۀ میهمان اصلی و تمهیداتی که اندیشیده شد همراه بود. هرچند بنا به اعلام کانون موسیقی ارسباران به عنوان برگزارکننده و میزبان نشست، غیبت حسن گلپایگانی به عنوان استاد مدعو (میهمان ویژه) نشست که در اثر بروز بیماری و انتقال او به اورژانس بیمارستانی در پایتخت رخ داده بود با اعلام سلامت و بهبود وی ختم به خیر شد. در بخش‌های مختلف برنامه نیز که سه عنوان از آنها با حضور وی در کنداکتور برنامه ریزی شده بود مشکل خاصی پیش نیامد و شبی دیگر برای دوستداران آیین آواز رقم خورد.

آیین آواز اردیبهشت ماه با معرفی شاگرد جوان ولی برتر کلاس آواز حسن گلپایگانی شروع شد. مهدی ستایش مهر در ابوعطا آوازی خواند و علی خرمی با تار او را همراهی کرد. این خواننده از دزفول آمده بود و همه را به آینده‌اش در هنر آواز امیدوار کرد. خواننده بعدی نشست، قدری جاافتاده‌تر و البته بسیار باتجربه‌تر نشان داد. علی انصاری با پشتوانه چندین کنسرت و آلبوم به ارسباران آمده بود. او در سه گاه و قدری هم به شیوه محلی و به زبان مادری‌اش (یاسوج) آواز خواند و حمیدرضا رویین تن با سه تار و دکتر امرالله نصراللهی استاد دانشگاه در رشته ادبیات فارسی با ساز نی همراهی‌اش کردند.

در ادامه علی شیرازی کارشناس مجری نشست از مرتضی غزنوی درخواست کرد تا به اتفاق هم درباره «خودآموختگی در آواز ایرانی» به هم اندیشی و بحث بپردازند. شیرازی توضیح داد این مبحث جایگزین موضوعی که قبلاً اعلام شده بود با عنوان «یک آواز ایرانی چگونه باید باشد؟» شده که قرار بود با حضور حسن گلپایگانی برگزار شود. غزنوی همان ابتدا با آرزوی سلامتی برای حسن گلپا به صراحت اعلام کرد که از بن و اساس با خودآموختگی در آواز مخالف است و یادگیری آواز همواره باید زیر نظر یک استاد برجسته صورت گیرد. شیرازی هم با تعجب گفت این بحث خیلی اتفاقی و به دلیلی که همه می‌دانند جایگزین مبحث قبلی شده ولی واقعاً خود او هم نمی‌دانسته که استاد غزنوی با مقوله خودآموختگی تا این حد مخالف است. وی افزود البته همچنان بر موافقتم با خودآموختگی پافشاری می‌کنم و با احترام به نظر آقای غزنوی اعلام می‌دارم که منظورم از خودآموختگی اصلاً بی‌توجهی به مبانی هنر آواز و در رأس آنها ردیف آوازی نیست. در واقع هنرجو پس از طی دوره ردیف و احاطه کامل بر آن باید در صدد شروع مرحله خودآموختگی بربیاید و لازمه آن هم بهره مندی مداوم از آثار بزرگان هنر آواز و نوازنده بزرگی مثل جلیل شهناز و حسن کسایی و مرتضی خان محجوبی است که بهترین تکنوازان موسیقی ما بودند و همیشه می‌توان از آثار آنها آموخت.

در ادامه مسیح سام خانیان (آوازخوان) به همراه علیرضا امیدی (تارنواز)، فرشید فرهمند (ویولون) و میلاد حیدری (تمبک) روی صحنه آمدند. این خواننده آوازش را در ابوعطا خواند و تصنیفی را هم پایان‌بخش اجرایش قرار داد. سپس نوبت به اجرای گروه هگمتانه رسید که از شهر همدان به نشست آیین آواز آمده بود. نوین خوش نوا خواننده و نوازنده عود، به همراه محمد ثابت راد (سرپرست گروه و تارنواز)، بهروز محمدی (ویولون) و حمید زارعی (تمبک) ارائه کنندگان این اجرا بودند. خوش نوا آوازش را در بیات ترک خواند در ادامه گوشه‌های دوگاه و حصار را عرضه کرد. دو تصنیف نیز که یکی در بیات ترک و دیگری در دستگاه شور اجرا شد از بخش‌های مختلف برنامه گروه هگمتانه بودند. امیر مداح (خواننده) و حسن علی نژاد (سه تار نواز) اعضای گروه بعدی بودند که به طور ناگهانی و در خلال برنامه جایگزین حسن گلپایگانی شدند. مداح از خوانندگان قدیمی رادیو و تلویزیون آوازش را در چهارپاره ابوعطا ارائه کرد و تصنیفی ساخته خودش هم پایان بحش این اجرا بود. در پایان علیرضا معینی مجری برنامه اعلام کرد که بیست و دومین نشست آیین آواز از ساعت 18 سه‌شنبه 29 خرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.

منبع: تسنیم

(Visited 49 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *