چهره‌های ماندگار هنر موسیقی کدامند؟

چهره‌های ماندگار هنر موسیقی کدامند؟

تا به حال هشت همایش چهره‌های ماندگار برگزار شده که در بیش از ۲۲۰ نفر چهره معرفی شده، نام‌هایی از دنیای موسیقی مانند علیرضا افتخاری دیده می‌شود.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۰ با همکاری فرهنگستان‌های چهارگانه ایران (فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی و فرهنگستان هنر) دانشگاه‌های تهران، شریف و انجمن حکمت و فلسفه نخستین همایش چهره‌های ماندگار را با هدف معرفی و بزرگداشت چهره‌های برتر در رشته‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری برگزار کرد.

در هشت دوره برگزار شده این رویداد، بیش از ۲۲۰ نفر از برترین چهره‌های ایران در بخش‌ها و رشته‌های مختلف معرفی شدند.

با وجود برخی انتقادها که به نحوه انتخاب برگزیدگان در این رویداد برمی‌گشت، اما برگزاری همایش «چهره‌های ماندگار» با استقبال و علاقه‌مندی مردم و اهالی علم و ادب و هنر همراه بود. این رویداد از سال ۱۳۸۹ تا به حال برگزار نشده است.

در میان برگزیدگان دوره‌های مختلف نام هنرمندانی از اهالی موسیقی دیده می‌شود.

علیرضا افتخاری (خواننده)، مجید انتظامی (آهنگساز)، فرامرز پایور (آهنگساز و نوازنده سنتور)، علی تجویدی (نوازنده ویولن و آهنگساز)، حسین دهلوی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، حسن ریاحی (آهنگساز)، جلیل شهناز (نوازنده تار)، فرهاد فخرالدینی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، حسن کسایی (نوازنده نی و سه‌تار)، مجید کیانی (نوازنده سنتور)، مصطفی کمال پورتراب (تئوریسن موسیقی)، فریدون ناصری (رهبر ارکستر) و محمد نوری (خواننده) چهره‌های ماندگار این عرصه هستند.

همایش چهره‌های ماندگار برای تجلیل از هنرمندان در قید حیات برگزار می‌شود، با این حال افرادی مانند فرامرز پایور، علی تجویدی، جلیل شهناز، حسن کسایی، مصطفی کمال پورتراب، فریدون ناصری، محمد نوری، علی‌اکبر صنعتی و مرتضی ممیز مدتی پس از اینکه به عنوان چهره ماندگار شناخته شدند، از دنیا رفتند.

منبع: ایسنا

(Visited 37 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *