تجلیل از نوازنده پیشکسوت

تجلیل از نوازنده پیشکسوت

برنامه “نقش عشق” ویژه تجلیل از شش دهه فعالیت موسیقی استاد هوشنگ ظریف با سخنرانی حسین علیزاده و حضور پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی جمعه  4 اسفند ساعت 18 در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

برنامه «نقش عشق» با سخنرانی حسین علیزاده ـ نوازنده تار و آهنگساز ـ ویژه تجلیل از شش دهه فعالیت هنری استاد هوشنگ ظریف باحضور پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی جمعه ۴ اسفند ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.اجرای موسیقی دو نوازی سنتور و تمبک توسط استادان محمد اسماعیلی و سعید ثابت، دو نوازی پیانو و ویلن توسط سامان احتشامی و بابک شهرکی و تک نوازی تار توسط امیر حسین رضا، پخش کلیپ هایی از فعالیت‌های استاد هوشنگ ظریف از بخش‌های این برنامه است.

***

هوشنگ ظریف سال ۱۳۱۷ درتهران متولدشد . از نوجوانی در هنرستان موسیقی ملی و  هنرکده  عالی موسیقی فراگیری آموزش تار را نزد  موسی معروفی و علی اکبر شهنازی  شروع کرد. وی از سال ۱۳۳۷ در وزارت فرهنگ و هنر، سازمان پیش آهنگی ایران، سازمان خدمات اجتماعی کشور ، هنرستان عالی موسیقی ملی، واحد موسیقی سازمان زرتشتیان ایران (فروهر)، هنرستان های پسران و دختران، دانشگاه های موسیقی به تدریس موسیقی مشغول بود .

هوشنگ ظریف  به عنوان تکنواز تار در ارکسترهای متعدد سازمان ملی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر ، گروه استاد فرامرز پایور، رادیو تلویزیون ملی ایران، ارکسترهای موسیقی سنتی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر و….. حضور داشته  و  اجراهای متعددی با در کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله آمریکا، شوروی، کانادا، ژاپن، فرانسه، انگلیس، آلمان غربی، ایتالیا، مصر، تونس، مراکش، الجزایر، هندوستان، پاکستان، ترکیه و تمام کشورهای اروپای به روی صحنه برده است.

همچنین  نه تنها شاگردان ظریف بلکه بسیاری از کارشناسان او را در ردیف برجسته ترین اساتید نوازندگی تار در ایران می دانند و این شناخت در موسیقی ایرانی، برآمده از سنتی تجربی ،کافی است. استاد ظریف در اوایل دهه ۷۰ موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد که معادل مدرک دکتراست.

ظریف  بیش از ۵٠ سال از عمرش را به آموزش موسیقی پرداخته است  و رد پای پررنگی در تاریخ موسیقی ایران بر جای گذاشته و با بهره گیری  از محضر استادانی چون علی‌اکبرخان شهنازی، روح‌الله خالقی، موسی و جواد معروفی، چنان مهارتی در نواختن «تار» کسب کرد که شاگردان‌اش هر کدام  چهره‌های تارنوازی شدند؛ که می توان به چهره‌هایی چون حسین علیزاده، داریوش طلایی، ارشد طهماسبی و حمید متبسم اشاره داشت .

وی با نواختن سه‌تار و تنبک نیز آشنایی کامل دارد و جهت تدوین متد نوازندگی تنبک با حسین تهرانی همکاری داشته وحاصل این همکاری دوکتاب با عنوان «آموزش تنبک» به چاپ رسیده‌است و در تصحیح ردیف‌های آوازی محمود کریمی استاد آواز ایران نیز کتابی با عنوان «ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران» چاپ شده است. از دیگر آثار او می توان به کتاب ها و مجموعه های صوتی زیر اشاره کرد: نت نگاری و ویرایش چهار کتاب درباره استاد لطف الله مجد، اسد الله مجد، جلیل شهناز ، فرهنگ شریف وابراهیم سرخوش/کتاب های  دستور مقدماتی تار و سه تار، کتاب اول و دوم و سوم هنرستان موسیقی برخی از تالیفات این استاد موسیقی است.

ظریف در برنامه های متعدد گل ها ی رنگارنگ ، چندین کاست تکنوازی ارزشمند از جمله آلبوم «اصفهان دشتی» را نیز در کارنامه خود به یادگار گذاشته است که در این آلبوم علاوه بر گوشه هایی از اصفهان و دشتی سه قطعه«دختر ژولیده»، «بندباز» و «ژیمناستیک موزیکال» از آثار کلنل علینقی وزیری به اجرا درآمده است. همچنین آلبوم های متعدد به همراه گروه استاد فرامرز پایور ،گوشه هایی از ردیف موسی معروفی به کوشش کامبیز روشن روان ،نسخه صوتی کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار و… نیز از فعالیت های موسیقی این استاد است.

علاقه مندان برای حضور در این برنامه می توانند به فرهنگ سرای ارسباران به نشانی سیدخندان، خ جلفا مراجعه یا با  شماره های تلفن ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند .

منبع: روزنامه همشهری

(Visited 69 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *