پشت پرده حضور خوانندگان در برنامه “دورهمی” چه کسی است؟

پشت پرده حضور خوانندگان در برنامه “دورهمی” چه کسی است؟

ماجرای خوانندگانِ تازه‌کار اما پُرطرفدار، آنطور که به نظر می‌رسد ساده نیست. این خوانندگان با پروسه‌ای از پیش طراحی شده به مخاطبان معرفی می‌شوند. در واقع این خوانندگان مانند یک بِرندِ تجاری در بازارِ هنری تبلیغ و به ذائقه‌ی مخاطبان تحمیل می‌شوند.
برخی از این خوانندگان سابقه کار هنریشان به یک سال هم نمی‌رسد اما طرفداران بی‌شماری برایشان ایجاد شده است. برخی از این خوانندگان حداقل‌های لازم برای خواننده شدن را هم ندارند اما چه باک که آنها پشتوانه‌ای به نامِ تبلیغات را دارند؛ آن هم در سطحی وسیع.
این تبلیغات برای برخی از این خوانندگانِ به اصطلاح «یک شبه» آنقدر زیاد است که گاهی رسانه‌ی ملی هم به خدمت آنان در می‌آید.

بیشتر بخوانید: پشت‌پرده خوانندگان تازه‌کار در برنامه «دورهمی»

به روندِ حضور خوانندگانِ تازه‌کار در برنامه‌ی «دورهمی» دقت کرده‌اید؟ در حال حاضر «دورهمی» با اجرای مهران مدیری یکی از پُربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون ایران است. در پروسه‌ای از پیش تعیین شده و به طور منظم طیِ چند برنامه، خوانندگان و گروه‌هایی به برنامه‌ی «دورهمی» آمدند که یا در مرحله‌ی معرفی بودند یا خیلی اتفاقی چند هفته بعدش کنسرت داشتند.

هر کدام از خوانندگانِ تازه‌کاری که به «دورهمی» آمدند حسابی برای خودشان تبلیغ کردند و در کمتر از چند ساعت تعداد دنبال‌کنندگان‌شان(فالوورها) در اینستاگرام دو یا چند برابر می‌شد.
شاید بگویید که این مسئله چه اشکالی دارد؟ شاید بگویید، رسانه است و یکی از رسالت‌هایش معرفی چهره‌های هنری است!
وقتی بدانید که حضور هر کدام از این خوانندگان در برنامه «دورهمی» پشت پرده‌ای دارد، آنگاه ماجرا برایتان فرق می‌کند.

مانی رهنما خواننده‌ای است که حدود 20 سال سابقه فعالیت هنری دارد و در هفته‌ی گذشته مهمان برنامه «دوهمی» بود. سابقه‌ی این خواننده در عرصه موسیقی و آثار درخشانی که در کارنامه‌ی او هست، حضور او را در تلویزیون عادی جلوه می‌داد. اما این که مانی رهنما هم خیلی اتفاقی حدود یک ماه قبل از برگزاری کنسرتش به «دورهمی» آمده؛ ماجرا را پیچیده می‌کرد.
همین دیروز بود که مانی رهنما در نشست خبری کنسرتش درباره پشت پرده‌ی حضورش در برنامه دورهمی مورد سوال قرار گرفت و در پاسخ گفت: «وقتی به برنامه‌ی «دورهمی» رفتیم امید زیادی برای برگزاری کنسرت چهارم اسفند نداشتیم؛ چرا که این اتفاق نزدیک به ایام فاطمیه بود. از تریبون برنامه «دورهمی» برای معرفی آلبوم جدیدم استفاده کردم. قبول دارم که علی اوجی تهیه کننده آلبوم من و هماهنگ کننده مهمانان برنامه دورهمی است و به قطع روابط آقای اوجی در حضور ما در دورهمی تاثیرگذار بود.»

بیشتربخوانید:‌ مانی رهنما از پشت پرده حضور در دورهمی گفت/ آنجا برای کنسرتم تبلیغ نکردم

از صحبت‌های مانی رهنما اینچنین برمی‌آید که علی اوجی پشت پرده‌ی تمام این ماجراهاست. اوجی خودش و همسرش(نرگس محمدی) را هم به عنوان مهمان «دورهمی» برگزیده است و به این برنامه هم آمده‌اند. روایت هست که همه‌ی خوانندگانی که به عنوان مهمان می‌خواهند به «دورهمی» بروند، باید از سوی علی اوجی انتخاب شوند.
«مافیا» چیز خیلی پیچیده‌ای نیست. تنها به سیسیل و بچه‌های ناپولی هم ختم نمی‌شود. همین بیخ گوشمان پر از مافیاست. کسی که بتواند مهمانان یکی از پُربیننده‌ترین برنامه‌ی رسانه‌ی ملی را انتخاب کند به قطع مافیای مهمی است. او با انتخاب‌هایش می‌تواند کسانی که می‌خواهد را در دنیای هنر مطرح کند. او می‌تواند خواننده‌ای که خودش تهیه کننده‌ی آلبومش هست را به تلویزیون ببرد و آنتن «دورهمی» را در اختیارش بگذارد. او می‌تواند فالوورهای خوانندگانی که می‌خواهد را چندبرابر کند. اوجی می‌تواند با انتخاب خوانندگانِ مهمان در برنامه‌ی دورهمی، ذائقه‌ی شنیداری مخاطبان موسیقی در ایران را به پایین‌ترین سطح ممکن برساند.
خلاصه که با همین امکانِ انتخاب، خیلی کارها می‌شود کرد.
به هر روی مسئولان صدا و سیما و مسئولان برنامه‌ی «دورهمی» و به خصوص مهران مدیری باید در مقابل چنین مسائلی ایستادگی کنند و آنتنِ رسانه ملی را در اختیار افرادی خاص قرار ندهند. اگر قرار است از خوانندگان جوان حمایت شود، چرا باید تنها عده‌ای خاص که با شخصی خاص ارتباط دارند، مورد حمایت قرار گیرند. چرا آنتنِ رسانه ملی در اختیار همه‌ی جوانانِ با استعداد کشور قرار نمی‌گیرد.
روند کنونی که در برنامه‌ی «دوهمی» و بسیاری دیگر از برنامه‌های تلویزیون هست، تنها موجب سرخوردگیِ هنرمندان واقعی، زیرسوال رفتنِ اعتبار تلویزیون و البته پایین آمدنِ سطح فرهنگی جامعه می‌شود.

 

منبع: تسنیم

(Visited 83 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *