آمل میزبان ارکستر فیلارمونیک دماوند

آمل میزبان ارکستر فیلارمونیک دماوند

ارکستر فیلارمونیک دماوند فردا در شهر آمل به اجرای آثاری از موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی مازندرانی می‌پردازد.

ارکستر فیلارمونیک “دماوند” یکشنبه 11 آذر 1397 در شهر آمل اجرایی را به صحنه می برد که نوعی اعلام رسمی برای موجودیت این ارکستر است. این اجرا در تالار اریکه آریایی آمل برگزار می‌شود. شاید در نگاه نخست این ارکستر هم در کنار دیگر ارکسترهایی قرار بگیرد که در عرصه موسیقی کشور فعال هستند. اما نکته ای در ارکستر “دماوند” هست که آن را از دیگر ارکسترها متمایز می کند و آن هم اجرای آثار فولکلور موسیقی مازندران در قالب ارکستری با سازهایِ غربی است.

مجید حاتمی مدیرهنری، مدیراجرایی و رهبر ارکستر “دماوند” است. حاتمی درباره اجرایشان می گوید:

اجرای ما دو بخش کلاسیک غربی و بخش فولکلور مازندران دارد. در ارکستر دماوند سازهای خانواده ویلن، فلوت، کلارینت، پرکاشن، پیانو و گیتار حضور دارند. بخش مازندرانی را خودم برای این ارکستر انتخاب کرده ام و خواننده اش محمدرضا اسحاقی بومی ترین خواننده حال حاضر موسیقی مازندران است. ایشان اولین بار است که در کنار ارکستری با این ترکیب سازی اجرا می کند.

او ادامه می دهد:

تنظیم قطعه ها به این صورت است که هیچ لاین صدایی آواز را تعقیب نمی کند. یعنی همراه با صدای خواننده هیچ سازی عینا صدای او را تکرار نمی کند. تنظیم قطعه ها گاهی به صورت هوموفونی و گاهی پُلیفونی می شود که در نوع خودش اتفاق خوبی است. این شیوه از تنظیم را محمدرضا درویشی پیشترها انجام داده است. من هم با توجه به امکاناتی که در اینجا دارم این کار را انجام دادم. البته امکاناتِ اندکی داشتم؛ برای مثال سازهای بادی و برنجی را در شمال نداریم و اگر می خواستیم این سازها را از تهران بیاوریم، هزینه اش بسیار زیاد میشد.

حاتمی درباره بخش موسیقی کلاسیک غربی می گوید:

این بخش شامل کنسرتو گیتار، قطعه ویلن و ارکستر، قطعه پیانو و ارکستر و بخش آواز و ارکستر است. چنین قطعه هایی برای نخستین بار است که در آمل به صورت زنده اجرا می شوند.

او ادامه می دهد:

در بخش آواز ارکستر هادی قضات آوازها را می خواند. آقای قضات چند قطعه از اپرای اشک ها و لبخندها را انتخاب کرده اند که در آمل هم آنها را اجرا می کنیم. جا دارد از هادی قضات تشکر ویژه داشته باشم که در این اجرا در کنار ما خواهند بود. اتفاق بزرگی است برای من که برای اولین بار در مازندران ارکستر بزرگ اجرایی به صورت اُپرایی خواهد داشت.

رهبر ارکستر دماوند درباره تنظیم آثار فولکلور موسیقی مازندران، تاکید می کند:

نمونه چنین تنظیم هایی را استاد درویشی در دهه شصت روی برخی قطعه های موسیقی مازندران انجام داده است. اما آنجا ارکستر سازهای ایرانی هم داشته است و البته حاصل آن کارها در نوع خودش بی نظیر است. من در اینجا ترجیح دادم که موسیقی مازندران را برای ارکستری تنظیم کنم که تمام سازهایش غربی هستند.

او ادامه می دهد:

موسیقی مازندرانی را من از پدرم آموختم. لیسانسم را در زمینه ویلن کلاسیک غربی در دانشگاه هنر گرفته ام و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران گذرانده ام و با موسیقی کلاسیک خیلی ارتباط داشته ام. وقتی کارهای مازندرانی را تنظیم می کنم عشق بسیاری به سراغم می آید. در واقع نُستالژی و آموخته هایم در دانشگاه با هم تلفیق می شوند و برای خودم بیشترین لذت را به همراه دارد. خوشبختانه بازخوردهایی که تا کنون داشته ایم، نشان از این دارد که دیگران هم این موسیقی را پسندیده اند.

حاتمی تاکید می کند:

به تک صدا بودن برای کار شخصی ام علاقه مند نیستم. کاری که تنظیم می کنم باید چندصدایی باشد. یا هوموفونی است یا پلی فونی. ملودی های مختلفی در کنار ملودی اصلی قرار می گیرند و آن را تکمیل می کنند. خواندن چنین آثاری برای خواننده ای که اهل موسیقی کلاسیک نباشد، بسیار دشوار است. اما مطمئنم استاد اسحاقی از پسِ خواندنش برمی آید.

این رهبر ارکستر درباره انگیزه ها و مشکلاتشان برای تشکیل ارکستر “دماوند” می گوید:

انگیزه ما از عشق می آید. از چهار سال پیش ارکستری از هنرجویان خودم تشکیل دادم. در این چند سال هم اجازه برگزاری کنسرت های رسمی را نداشتیم به همین دلیل کنسرت هایمان با عنوان «آموزشی» برگزار میشد. امسال توانستیم کنسرت هایمان را به صورت رسمی برگزار کنیم.

او ادامه می دهد:

برخی سازها مانند کُنترباس و سازهای بادی در آمل وجود ندارد. هزینه ها بسیار زیاد است. با اینکه سراغ ارگان ها و افراد مختلف رفتیم اما کسی همراهی نکرد. این کنسرت را با هزینه های شخصی برگزار می کنیم. دوستان بسیاری با خرید بلیت از ارکستر دماوند حمایت کرده اند اما در نهایت هیچ اسپانسری با ارکستر همراه نیست.

از چهار سال پیش که ارکستر دماوند را تشکیل دادم، حدود چند ماه بود که ارکستر تعطیل شده بود. در همین فاصله زندگی برایم بی معنا شده بود. خانواده ام به من گفتند که باید فعالیت ارکستر را ادامه بدهی و آن را سروسامان دهی و باز هم برای برگزاری کنسرت من را تشویق کردند.

حاتمی می گوید:

سالنی که در آمل هست فقط 700 نفر گنجایش دارد. قیمت بلیت ها هم به گونه ای تنظیم شده که همه مردم بتوانند بیایند و حضور داشته باشند. اگر درآمد بلیت فروشی ارکستر بیشتر از هزینه ارکستر باشد، آن را به موسسه زنان خیراندیش تقدیم می کنم. این موسسه در زمینه کمک به بانوان بی سرپرست فعال است.

کنسرت ارکستر فیلارمونیک آمل، یکشنبه 11 آذر از ساعت 20:00 در تالار اریکه ایرانیان برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

(Visited 37 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *