برگزاری پروژه موسیقی ۹۸ با حضور جمعی از آهنگسازان معاصر

برگزاری پروژه موسیقی ۹۸ با حضور جمعی از آهنگسازان معاصر

«پروژه موسیقی ۹۸» با هدف ایجاد ارتباط فکری میان علاقمندان جدی موسیقی و تنی چند از آهنگسازان معاصر ایران، با برپایی ۳۰ ساعت سمینار متمرکز بر تاریخ تحلیلی موسیقی، کارگاه آهنگسازی و اجرای آثار شش آهنگساز جوان توسط نوازندگان گروه زروان و ارکستر یارآوا برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، شکل‌گیری و رشد پروژه‌های موسیقایی در قالب جشنواره‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی و کنسرت گروه‌های مستقل حکایت از وجود مخاطبین کنجکاو و بستر مناسب برای رشد هنر معاصر دارد. در این میان شناخت و مرور مفاهیم و محتوای تاریخی و تکنیکی موسیقی معاصر از یکسو و کمبود فعالیت‌های میان رشته‌ای، ارتباط فکری و همکاری مشترک میان متخصصین رشته‌های مختلف هنری و علمی از سوی دیگر به شدت حس می‌شود.این پروژه موسیقی برای پاسخ به همین دغدغه‌ها با حضور هشت آهنگساز از ۲۲ آبان شروع می‌شود . محتوای برنامه‌های این رویداد موسیقایی به شرح زیر است؛

۲۲ آبان؛ بررسی روند پیدایش موسیقی سریل و تاثیر آن بر جریان‌های فکری معاصر با حضور مهدی کازرونی و کاوه عظیمی

۲۴ آذر؛ بررسی و تحلیل موسیقی اسپکترال همراه با تجزیه و تحلیل آثاری از ژرارد گریزه و تریستان مورای با حضور مهدی کازرونی و کاوه عظیمی

۸ دی؛ موضوع گرایش متریال/ موسیقی الکترونیک با حضور محسن میرمهدی و علی گرجی

۸ دی؛ نگاهی به تفکر موسیقایی و آثار لوئیجی نونو با حضور احسان خطیبی

۸ دی؛ کارگاه آهنگسازی

۲۳ بهمن؛ برگزاری کارگاه نادر مشایخی درباره «تفکر وحشی» اثر کلود لوی- استروس و مفهوم بریکولاژ

۲۳ بهمن؛ کارگاه آهنگسازی

۱۱ اسفند؛ بررسی فن‌آوری‌های مدرن و آهنگسازی چند رشته‌ای (Multidisciplinary Work)، با حضور علیرضا فرهنگ

۱۱ اسفند؛ شناخت و بررسی موسیقی مرئی به مفهوم instrumentales Theater در ارتباط با آثار کاگل، رویکرد‌های آهنگسازانه او و تحولات بعدی این مفهوم در آثار دیگران با حضور ارسلان عابدیان و در نهایت اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزاری کنسرت موسیقی.

همزمان با شروع این پروژه، شش آهنگساز جوان به عنوان شرکت‌کننده فعال جهت نگارش آثار جدید انتخاب می‌شوند. آثار این شرکت‌کنندگان در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ توسط گروه زروان و گروه یار آوا اجرا می‌شود.

منبع: ایلنا

(Visited 15 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *