حمید متبسم برای کودکان آلبوم می‌سازد

حمید متبسم برای کودکان آلبوم می‌سازد

حمید متبسم آهنگساز و نوازنده‌ تار و سه‌تار در آخرین تجربه‌ آهنگسازی خود اثری برای کودکان ساخته که قرار است زمستان امسال به ضبط برسد. این اثر، شامل ۱۲ ترانه در ۱۲ مایه‌ اصلی موسیقی ایران برای سازهای نی، کمانچه، قیچک آلتو، قیچک تنور، سه‌تار، سنتور، تار، بم تار، بربت و سازهای کوبه‌ای آهنگسازی شده است.

در این اثر نوازندگانی چون اردشیر کامکار (کمانچه 1)، پژمان حدادی (طراح و نوازنده‌ی کوبه‌ای)، امیرناصر رنجبر (کمانچه 2)، بهار مدیری (قیچک آلتو)، بیتا قاسمی (قیچک تنور)، پاشا هنجنی (نی) نوید توسلی (سنتور)،‌ حمید خبازی (تار)، شهرام غلامی (بربت)، سمیرا گلباز (بم‌تار) و حمید متبسم (سه‌تار) می‌نوازند. اشعار این مجموعه که داستان رؤیاهای کودکانه است، سروده‌ی سپیده نیک‌رو» است و سمیرا گلباز به‌عنوان مشاور هنری این پروژه فعالیت می‌کند. صدابرداری آن نیز به عهده‌ آرد انزابی‌پور خواهد بود.

حمید متبسم در مورد این اثر می‌گوید:

در آغاز قرار بود این اثر به شکل دیگری ارائه بشود، ولی در روند پیشرفت کار، شکل آن تغییر کرد، قرار بود این کار در حد یک آلبوم موسیقی کودک باشد، ولی با توجه به علاقه‌ی بیشتری که آرام آرام در من شکل گرفت، انگیزه‌های دیگری نیز به آن افزوده شد. از جمله این فکر که جنبه‌ی آموزش و آشنایی گوش کودکان با مایه‌های موسیقی ایران نیز در آن عمده باشد. در واقع فکر من این است که کودکان شنونده‌ این اثر در سال‌های بزرگسالی برای هر مایه‌ موسیقی ما یک الگو داشته باشند و مثلاً بگویند: ماهور مثل ترانه‌… و از این طرق توان شنیدن موسیقی سنگین‌تر را نیز پیدا کنند. علاوه بر این، حال در این فکر هستیم که این اثر را با حمایت تهیه‌کننده‌ آن با کیفیت مطلوبی در ایران و خارج از ایران ارائه کنیم.

او ادامه می‌دهد:

در انتخاب نوازندگان، با همکاری دوستان و همکارانم، اردشیر کامکار و پژمان حدادی، جمع خوبی را گرد هم آوردیم که حتماً موجب اجرایی خوب خواهد شد، همکاری من با پژمان حدادی که از بیست و سه سال پیش جریان دارد و برای من مایه‌ی خرسندی ست که بعد از سال‌ها دوری، بار دیگر با اردشیر کامکار همکاری دارم. کمانچه‌ کم‌نظیر او، سال‌ها پیش در “بامداد” و “بوی نوروز” مایه‌ خوش‌صدایی بخش سازهای کششی این آثار است و مابقی نوازندگان و دست‌اندرکارانِ این اثر که غالباً از همکاران خوب من در آثار مختلف بوده‌اند.

منبع: هنرآنلاین

(Visited 12 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *