گلریز: جشنواره موسیقی فجر فاقد اشعار و سرودهای انقلابی است

گلریز: جشنواره موسیقی فجر فاقد اشعار و سرودهای انقلابی است

آیین تجلیل از اعضای ارکستر سمفونیک تهران در دوران دفاع مقدس با عنوان «سازهای خاکی» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، سید محمد میرزمانی رییس هیات مدیره خانه موسیقی و تعدادی از هنرمندان، شب گذشته (شنبه ۲۸ مهرماه) در تالار وحدت تهران برگزار شد.

محمد گلریز خواننده سرودهای انقلابی هم به نمایندگی از هنرمندان موسیقی دوران دفاع مقدس ضمن تشکر و قدردانی از برگزاری این مراسم گفت:

با سلام و درود به روان پاک شهیدان من‌جمله شهدای هنرمند عرصه دفاع مقدس و انقلاب که با نثار جان خود امنیت و آرامش را به کشورمان هدیه کردند. با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در تمام زمینه‌ها تحولات و دگرگونی‌هایی به وجود آمد به‌ویژه در موسیقی. هنرمندان ما نمی‌دانستند که چه ملودی و آهنگی را باید بسازند که در راستای انقلاب باشد.

وی افزود:

با شروع جنگ تحمیلی جرقه موسیقی حماسی و به عبارتی دفاع مقدس در ذهن هنرمندان متعهد تجلی پیدا کرد و نظر مثبت حضرت امام در سرود شهید مطهری مهر تاییدی بود بر موسیقی پس از نقلاب و موجب شد هنرمندان با شوق بیشتری به خلق آثار حماسی بپردازند. سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ از شکوفاترین سالهایی بود که اهالی عرصه هنر و موسیقی جنگ تحمیلی کارهای با ارزشی را به وجود آوردند که برخی از آنها ورد زبان مردم و رزمندگان شد. از همه مهم‌تر اینکه هنرمندان با حضور خود در جبهه‌ها و اجرای کنسرت‌های میدانی روحیه‌ای دو چندان به رزم آوران خود می‌دانند و با اسلحه هنرمندانه به یاری سربازان خود می‌شتافتند.

گلریز در ادامه صحبت‌هایش در مورد شرایط کنونی افزود:

در حال حاضر ما در معرض شدیدترین هجمه‌های فرهنگی قرار داریم که هزینه‌های گزافی برای آن می‌شود که بخشی از آن صرف موسیقی‌های آنچنانی و بی‌محتوا می‌شود. مقام معظم رهبری بارها به مسولان فرهنگی کشور هشدار داده‌اند و مکررا تاکید داشته‌اند که مردم به ویژه جوانان در معرض این خطر قرار دارند اما متاسفانه در چند سال اخیر نه تنها گام موثری برداشته نشده بلکه با بها دادن به آثار سبک و مبتذل چه در بُعد کلام ملودی و اجرا ضربات قابل توجهی به موسیقی وارد گردیده است.

وی در ادامه صحبت‌هایش در مورد برگزاری جشنواره فجر نیز لب به سخن گشود و گفت:

نکته دیگری که به آن اشاره می‌کنم درباره جشنواره موسیقی فجر است. ما هرساله این جشنواره را برگزار می‌کنیم و دغدغه این را داریم که این جشنواره به مناسبت ایام پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود اما در این سال‌ها اصلا شعر و سرودی که یادآور جشن فجر انقلاب اسلامی باشد وجود ندارد به طوری که حتی من در برخی مواقع به طنز می‌گفتم که بهتر است نام این جشنواره را عوض کنید وقتی نام آن با موضوع انقلاب اسلامی است، اما به کام دیگران است.

منبع: فارس

(Visited 14 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *