اشکان آبرون: آرش و مسیح در اجرای زنده پیشرفت زیادی کرده‌اند

اشکان آبرون: آرش و مسیح در اجرای زنده پیشرفت زیادی کرده‌اند

طی چند سال اخیر نام «اشکان آبرون» بیشتر با اجراهای تلفیقی و فیوژن گره خورده بود اما از سال گذشته او حضور متفاوتی روی صحنه دارد. این موزیسین از اسفند 96 با رهبری ارکستر «آرش و مسیح» به استیج برگشت و تا امروز کنسرت‌های متعددی را به همراه این دو برادر که در جذب مخاطبان هم موفق ظاهر شده‌اند پشت سر گذاشته است.

گفتگویی با این هنرمند داشته ایم که در ادامه خلاصه آن می‌خوانید:

*در حال حاضر در حوزه تنظیم با خواننده خاصی همکاری داری؟ چون به نظر می‌رسد رهبری ارکستر آرش و مسیح باعث شده از این حوزه دور شوی.

آرش و مسیح پرکار هستند و فعلاً به تنظیمهای استودیویی نمی‌رسم. به دلیل تعداد زیاد اجراها هر زمان خالی که داشته باشیم استراحت می‌کنیم. در حال حاضر هم بیشتر دنبال تولید کارهای شخصی خودم هستم و ترجیح می‌دهم برای خواننده دیگری تنظیم نکنم که کارهای خودم در الویت قرار بگیرند.
*تقریباً دو سال پیش یک قطعه با صدای خودت منتشر کردی ولی بعد از آن دیگر خبری از فعالیتت در این عرصه نشد. همین موضوع باعث شد خیلی‌ها بگویند که خوانندگی برای اشکان آبرون تفریح و تفنن بوده است.

شرایط کاریام در آن زمان باعث شد مدتی از خوانندگی دست بکشم. در مقطعی قرار داشتم که می‌توانستم از لحاظ بیزنسی موفق‌تر ظاهر شوم و درآمد بیشتری داشته باشم. اگر صرفاً روی خوانندگی تمرکز می‌کردم از آن درآمد دور می‌شدم. ترجیح دادم کمی صبر کنم تا با شرایط مالی بهتر و آرامش بیشتر روی خوانندگی تمرکز کنم. البته پس از آن قطعه، تولید چند اثر دیگر را هم آغاز کردم ولی چون به شدت دچار وسواس مراحل ابتدایی کار نظیر انتخاب شعر و آهنگ شدم خیلی از آن کارها به تنظیم هم نرسید. تصمیم گرفتم زمانی دوباره خوانندگی را شروع کنم که شعر و ملودی را خودم بنویسم. هر ترانه‌سرا یا آهنگسازی حرف خودش را می‌زند. من سراغ نوشتن ترانه و ملودی رفتم چون می‌خواستم حرف خودم را بزنم. تصمیم گرفتم یک مقدار آزمون و خطا داشته باشم و ترانه و ملودی بنویسم. در این دو ماه محرم و صفر کارهای زیادی می‌نویسم و دور می‌ریزم تا آن کاری که استاندارد نسبی از نظر خودم دارد حاصل شود. تا الان سه یا چهار قطعه دارم که به مرحله تنظیم رسیده است.

هدفی برای انتشار آلبوم یا برگزاری کنسرت داری؟

دغدغه کنونی من این است که حرفم را از طریق شعر و ملودی و تنظیمی که متعلق به خودم است بیان کنم. حتی در تنظیم هم دغدغه‌هایم تغییر کرده است. ولی در هر صورت در رویاهایم به کنسرت فکر می‌کنم ولی الان برنامه جدی ندارم که بگویم تا دو سال دیگر باید با کارهای خودت روی صحنه باشی! فعلاً تولید کار خوب در اولویتم است.

برسیم به بحث ارکستر آرش و مسیح و اینکه چند وقتی بود بیشتر با گروههایی نظیر کامنت و چارتار روی صحنه میرفتی. شروع همکاری با این دو خواننده و روند شکلگیری ارکستر به چه شکل بود؟

پس از جدایی از «سیروان خسروی» یک دوره با «حمید عسکری» روی صحنه رفتم. همان زمان هم با گروه «چارتار» همکاری داشتم. از طریق مسئول استودیوی محل تمرین خودمان به تیم اجرایی آرش و مسیح معرفی شدم. ماه محرم سال گذشته این معرفی صورت گرفت و من هم به صورت قطعی از چارتار جدا شدم. تیم تهیهکنندگی شرکت «آراد» خیلی خوب و حرفهای عمل میکنند و از همکاری با آنها لذت میبرم. آنها در ابتدا گفتند که انتخاب نوازندههای ارکستر را به خودت واگذار میکنیم و هر نوازندهای که دوست داری را انتخاب کن. من هم از این حرف آنها سواستفاده کردم و بهترین نوازندههای ایران را انتخاب کردم. در حال حاضر هم من و آرش و مسیح و بچههای تیم آراد کاملاً راضی هستیم.
*کلاً هم دست روی نوازندههای با تجربه و گران گذاشتی!

برای آرش و مسیح کیفیت ارکستر خیلی مهم بود و صرفاً نگاه اقتصادی نداشتند. برخی دوستان اعتقاد دارند که بهتر است یک گروه ارزان جمع کنند و نگاه اقتصادی دارند که این هم اشتباه نیست اما برای ما در شروع کار، کیفیت اولویت داشت.

اوایل که ارکستر شکل گرفته بود و کنسرت‌ها روی صحنه می‌رفت برخی نسبت به مدل اجرای آرش و مسیح و لحنی که داشتند انتقاد می‌کردند. برخی هم نسبت به بخش‌هایی از اجرای آنها که فالش می‌شد انتقاداتی داشتند. یک مقدار درباره این نقدها که متوجه شخص آرش و مسیح بود برای ما بگو و اینکه چه نظری داری؟

آرش و مسیح خواننده‌های با تجربه‌ای هستند که سال‌ها سابقه تولید در استودیو دارند و شعر و ملودی‌های زیادی در بازار دارند که موفق بوده است. آنها در زمینه فعالیت استودیویی باتجربه هستند اما در اجرای زنده شرایط فرق دارد. خود من اولین اجرای زنده که رفتم پر از اشکال بود و این طبیعی است و هرکسی به مرور زمان تجربه کسب می‌کند و بهتر می‌شود. اینکه به اولین کنسرت‌های آرش و مسیح نقد وارد می‌شد طبیعی بود و این اتفاق ممکن است برای هر هنرمندی رخ بدهد. آرش و مسیح الان در اجرای زنده پیشرفت زیادی کرده‌اند و هر کسی که اکنون به تماشای کنسرت ما بنشنید قطعاً می‌گوید که آنها از اجراهای اول خیلی بهتر شده‌اند.
*در این زمینه تو هم به آنها کمک کردی؟

چند پیشنهاد به آنها دادم ولی مثلاً یک نکته مهم بود که اوایل آرش و مسیح رعایت نمی‌کردند. آن هم اینکه پیش از کنسرت صدایشان را گرم نمی‌کردند و این موضوع ساده باعث بهبود اجرای هر خواننده‌ای می‌شود. الان قطعاً پیش از هر کنسرت صدایشان را گرم می‌کنند تا با تسلط و اعتماد به نفس بیشتری روی صحنه حاضر شوند. مسأله دیگر هم بحث اعتماد به نفس است. اولین کنسرت ما در سالن وزارت کشور بود که بزرگترین سالن کنسرت پایتخت است و ناگهان با سه هزار مخاطب مواجه شدند. هرکسی با هر توانایی که باشد قطعاً در اولین برخورد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
برای اجراهای بعد از محرم و صفر اتفاق خاصی در ارکستر رخ میدهد؟

فعلاً به پختگی و هماهنگی رسیدهایم و قصد ایجاد تغییر نداریم.

 

منبع: موسیقی ما

(Visited 29 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *