طنین سوگ سازها

طنین سوگ سازها

گروه‌های موسیقایی برای رفتن روی صحنه پس از پایان ماه محرم و صفر خود را آماده می‌کنند. از هم‌اکنون طیف وسیعی از خوانندگان به‌ویژه در ژانر پاپ و موسیقی ایرانی خود را برای اجراهای باشکوه آماده کرده و اخبار اعلام جزئیات کنسرت‌های این افراد و گروه‌ها در رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

مخاطبان نیز با پیگیری این اخبار تلاش می‌کنند تا گزینه مناسب خود را برای یک تفریح فرهنگی دیگر انتخاب کنند. البته تعداد گروه یا افرادی که قرار است برنامه‌های هنری خود را در ماه‌های آبان و اوایل آذرماه در تهران روی صحنه ببرند اندک است اما همین موضوع باعث به جریان افتادن و تپش دوباره قلب موسیقی در کشور است.

در ادامه این گزارش مروری بر اجراهای پیش رو خواهیم داشت:

ارکستر ملی ایران

اجرای ویژه آئینی “حدیث سرافرازی” در تالار وحدت برگزار می‌شود.

در این اجرا قطعات “سرافرازی” از حمید شاهنگیان، “سوگ و معصومیت” از فریدون شهبازیان، “غنچه افسرده”، “فریاد تنهایی” و “فرصت بدرود” از محمد اصفهانی، “شورآفرین” از حسین دهلوی، “دو نغمه بختیاری” از روح اله خالقی، “چنگ و نی” از محمد بیگلرپور و “دیده بگشا” از علی کهن دیری توسط هنرمندان ارکستر نواخته می‌شود.

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی محمد اصفهانی با اجرای ویژه آئینی با عنوان “حدیث سرافرازی” 21 مهرماه ساعت 19 در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

ارکستر سمفونیک رسانه هنر

امیر پدرام طاهریان (رهبر ارکستر سمفونیک رسانه هنر) جزئیات اجرای ۲۱ آبان این گروه و دلایل ۱۲ سال حرکت در قالب ارکستری خصوصی را اعلام کرد: آنچه در این اجرا می‌شنوید، کاملاً جدید است و تکرار رپرتوارهای قبلی نیست. یکی از قطعات “سمفونی هشت” شوبرت است که فکر می‌کنم آخرین باری که در ایران اجرا شد سال ۷۶ بود و طی ۲۱ سال اخیر اجرا نشده است. موسیقی فیلم “فهرست شیندلر” را که در سه قسمت برای ویولن سولو و ارکستر تنظیم شده است برای اولین بار توسط ارکستر اجرا می‌کنیم، موسیقی‌ای که قبلاً بخش‌هایی از آن با پیانو در رسیتال‌های خصوصی زده شده ولی تابه‌حال کامل و با ارکستر در ایران اجرا نشده است. کنسرتو فلوت باخ را هم می‌زنیم.

او ادامه داد: سولیست ویولن مریم مدنی هستند و سولیست فلوت مونا طاهریان. آخرین باری که ارکستر سمفونیک خصوصی “رسانه هنر” در تالار وحدت به اجرای برنامه پرداخت ۲۵ اسفند 96 بود.

ارکستر سمفونیک خصوصی “رسانه هنر” به رهبری امیر پدرام طاهریان و با حضور مریم مدنی به‌عنوان کنسرت مایستر روز دوشنبه ۲۱ آبان ساعت ۲۱: ۳۰ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

ارکستر سرزمین خورشید

ارکستر “سرزمین خورشید” به رهبری عباس عامری، کنسرت مایستری دانیال جورابچی و خوانندگی سیامک صانعی، در تاریخ 28 آبان ماه در تالار رودکی روی صحنه خواهد رفت.

ارکستر سرزمین خورشید متشکل از نوازندگان خردسال و بزرگ‌سال با رپرتواری متفاوت از موسیقی ملیت‌های مختلف باهدف صلح و دوستی میان فرهنگ‌های مختلف میزبان مخاطبان خواهد بود.

کنسرت به‌صورت فول ارکستر و کوینتت برگزار خواهد شد و دانیال جورابچی به‌عنوان کنسرت مایستر در دومین اجرای این ارکستر حضور دارد.

یکی از قطعات اجرا به‌صورت با کلام در قالب لالایی پدرانه، به‌صورت ارکسترال با ترانه از محیا رساله، با صدای سیامک صانعی و آهنگسازی عباس عامری اجرا خواهد شد. از دیگر قطعات اجرایی می‌توان به قطعه‌ی remembrance ساخته‌ی مجید کیانی اشاره کرد که در پارت نهایی کنسرت اجرا می‌شود.

امین عطایی (ویولن)، امید همدانی (ویولن‌سل)، سینا کلوت (ویولا) و آیدا رازمند (فلوت ریکوردر) سولیستان این اجرا را شامل می‌شوند. علی واقف (پیانو)، کوروش مویدی راد (گیتار)، دانیال عبدالحمیدی (فلوت)، سحر شاطری (تیمپانی)، عرفان رحیمی، شهاب فارسی (کوبه ای) به همراه ارکستر بزرگ زهی با هنرمندی: دانیال جورابچی-امین عطایی-زنبق طبیب زاده-آزاد روشن میدان-محمد مهدی شاهین-پارسا اصل فلاح-مینا رهبر ایزدی-نگار زاهدی-پوریا نصرتی-احسان اکبری-میلاد کاظمی-صبا ناصری فر-هستی ابراهیمی یگانه (ویولن یک)، مجید کیانی-بزرگمهر صفورا-ملیکا نعمتی-نگین مکری-بنفشه روحی-نوید شاکری-محمد علی مهری-سارا فیض آبادی-شبنم تنهایی-سارا سراج-امیر حسین گودرزی-نسترن کیان-محدثه علایی (ویولن دو) سینا کلوت-اشکان نظر-سعید عبادوز-حسن دمان-مهتاب حسین زاده-یگانه راوشی (ویولا) امید همدانی-مریم حیدر-میلاد جعفری-مریم کبریتی-مژگان امیر سرودی-رضوانه ناطقیان (ویولنسل) در اجرا حضور دارند.

این کنسرت ساعت 20:30 روز 28 آبان ماه در تالار رودکی برگزار می‌شود.

محسن میرزاده

محسن میرزاده روز چهارشنبه 30 آبان، قطعاتی از موسیقی مقامی خراسان را به شکل فیوژن از موسیقی سنتی و پاپ در تالار وحدت روی صحنه می‌برد.

در این اجرا که به همت موسسه فرهنگی هنری “فروغ فلق” برگزار می‌شود، “مجید نظام‌ضیا” تنظیم و رهبری ارکستر را بر عهده دارد و علاوه بر اجرای قطعات که در چند قطعه با کنسرت قبلی تفاوت دارد، بخش‌هایی به اجرای حرکات آیینی و محلی منطقه خراسان اختصاص یافت است.

این خواننده موسیقی پاپ که سعی دارد معرف بخشی از موسیقی مقامی خراسان با زبان موسیقی فیوژن باشد، آلبومی را که منتخبی از آثار پرطرفدار او در سال‌های اخیر است و تعدادی از آن‌ها در شبکه‌های مختلف تلویزیونی پخش شده آماده انتشار دارد و به دنبال تهیه‌کننده‌ای برای انتشار این آلبوم است.

این کنسرت روز 30 آبان ماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

سیمین غانم

سیمین غانم روزهای پنجشنبه و جمعه اول و دوم آذر در تالار وحدت، ویژه بانوان روی صحنه می‌رود.

در این اجرا که هرروز طی یک سئانس اجرا می‌شود، غانم چون همیشه برنامه‌ خود را با قطعه‌ای در مدحِ حضرت علی (ع) آغاز می‌کند و پس از آن تعدادی از قطعاتِ خاطره‌انگیزِ خود چون “گل گلدون من”، “سیب”، “آسمان آبی”، “مرد من”، “گل پامچال”، “بی‌قرار” و “حلقه” را به همراه قطعاتی جدید که خودش آهنگ‌سازی کرده، اجرا می‌کند.

نوازندگانی که در این کنسرت خواننده قطعات معروفی چون “گل گلدون من”، “سیب”، “مرد من”، “پرنده” و “قلک چشات” را همراهی می‌کنند عبارت‌اند از سارا احمدی (دف)، آزاده شمس (ویولن)، آرمینا جعفری (درامز)، فروغ فضلی (پیانو) و ارغوان منتظری (فلوت).

این کنسرت هرروز از اول آذرماه لغایت هفتم آذرماه در یک نوبت، ساعت ۱۴ برگزار می‌شود

آوای موج

“آوای موج بوشهر” به سرپرستی محسن آقایی و خوانندگی علی عباسی در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

قطعاتی که در این کنسرت اجرا می‌شوند برگرفته از موسیقی هرمزگان، بوشهر و خوزستان است. موسیقی بوشهر وام گرفته از موسیقی اقوام است. با توجه به اینکه در بوشهر منطقه‌های لُرنشین از جمله شبانکاره، لیراوی، ریزجم وجود دارد، در این کنسرت علاوه بر موسیقی کردی قطعه‌هایی از موسیقی لری همراه با رقص چهار دستمال اجرا می‌شود.

همچنین قطعه‌های شاد “چوپی”، “مجنون”، “رؤیا”، “اِشکِله”، “یاربالا” و “خیام خوانی” و موسیقی عروسی بوشهری که با موسیقی واسونک و بیت خوانی شیرازی تلفیق شده است ازجمله قطعه‌های شادی هستند که در بخشی از این کنسرت اجرا می‌شود.

در این اجرا محسن آقایی (نی انبان)، مهدی گلستان (دم دم)، سید علیرضا فرحی بزرگ (ضرب و تمپو)، سید سهند امامزاده ای (دایره)، سید سیاوش مهیمنیان آزاد (تمپو)، امیرحسین ماهینی (عود)، سعید گلابتون (تمبورین) و فرهاد گلگون (دمام)، علی عباسی را در اجرای قطعات همراهی می‌کنند.

این کنسرت روز 7 آذرماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

منبع: هنرآنلاین

(Visited 24 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *