قطعه «مگه داریم؟ مگه میشه؟» پاسخی به خدمات بی‌منت جانبازان

قطعه «مگه داریم؟ مگه میشه؟» پاسخی به خدمات بی‌منت جانبازان

به مناسبت هفته دفاع مقدس، قطعه و موسیقی تصویر «مگه داریم؟ مگه میشه؟» با صدای محمدرضا علیمردانی منتشر شد. شاعر این قطعه حامد عسکری، ملودی آن با مهدی زنگنه و تنظیم با امیر توسلی بود و برای موسیقی تصویر این قطعه، بخش‌هایی از فیلم سینمایی «میهمان داریم» به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور انتخاب شد که با مضمون قطعه «مگه داریم؟ مگه میشه؟» همخوانی داشت. این قطعه روایتی تراژیک از روزگار یک جانباز هشت سال دفاع مقدس و مناسبت‌هایی است که در زندگی او و خانواده اش اتفاق می‌افتد.

باید پاسخ خدمات بی منت جانبازان را می‌دادیم

حامد عسگری، ترانه سرای این اثر  در خصوص چگونگی شکل گیری و سرایش این قطعه گفت:

چند وقت پیش مهدی صفی‌یاری که تهیه کننده اثر است، با من تماس گرفت و قرار شد که برای تولید یک قطعه درباره دفاع مقدس با هم ملاقات کنیم. در جلسه‌ای که من و صفی یاری همراه با محمدرضا علیمردانی داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که قطعه‌ای با تکنیک و فرم مناسب بسازیم و آن را در هفته دفاع مقدس منتشر کنیم.

این ترانه سرا در خصوص محتوای این اثر بیان کرد:

در همان جلسه تصمیم گرفتیم که مضمونی را انتخاب کنیم که کمتر به آن توجه شده است. زندگی جانبازان و دغدغه‌های آن‌ها و خانواده هایشان همیشه مهجور بوده است. رسانه‌ها هم آن طور که باید به این بزرگواران توجه نمی‌کنند. البته آن ها بی منت در دوران دفاع مقدس حضور داشتند. به همین دلیل سعی کردیم از مناسبت‌های زندگی یک جانباز بگوییم. باید در حد توانمان پاسخ خدمات بی منت این بزرگواران را می دادیم.

باید پاسخ خدمات بی منت جانبازان را می‌دادیم

عسکری در خصوص استفاده از عبارت «مگه داریم؟ مگه میشه؟» در این شعر که درون مایه‌ طنز دارد، اظهار کرد:

برای اینکه جامعه بیشتر حس نزدیکی با این قطعه را پیدا کند، ما از کلید واژه «مگه داریم؟ مگه میشه؟» که میان جوانان رایج است، استفاده کردیم. یکی از کارکرد‌های ترانه این است که شاعر تکه کلام رایج در جامعه را به گونه‌ای در شعرش به کار ببرد. عبارت «مگه داریم؟ مگه میشه؟» درون مایه طنز تلخ و نوعی پرسش همراه با تعجب دارد. ما سعی کردیم که این عبارت را نسبت به شرایط جانبازان کشور به کار ببریم و علاوه بر درون مایه تلخ و تعجب برانگیز، به آن حس تلنگر را هم اضافه کنیم.

وی در پایان با اشاره به موسیقی تصویر این قطعه گفت:

با وجود اینکه در موسیقی تصویر این قطعه، بخش‌هایی از فیلم «مهمان داریم» استفاده شده است، اما من هنگام سرودن ترانه، پیش زمینه‌ای از این فیلم نداشتم و بر اساس حس شخصی و شرایط زندگی جانبازان و خانواده آن‌ها ترانه را سرودم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

(Visited 23 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *