هنرنمایی محسن شریفیان و گروهش در دو فستیوال جهانی

هنرنمایی محسن شریفیان و گروهش در دو فستیوال جهانی

محسن شریفیان، آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی لیان، در دو فستیوال پریزماتیک کانادا و کوچه کالچرِ هندوستان به هنرنمایی پرداخت.

محسن شریفیان، نوازنده، آهنگساز، پژوهشگر و سرپرست گروه بوشهری لیان، به عنوان نوازنده میهمان در پروژه شیبالیِ حبیب مفتاح بوشهری، در کنار این نوازنده و نیکولا لاکومت، اجرایی را در فستیوال پریزماتیک هالی فکسِ کانادا بروی صحنه بردند.

این موزیسین پیش از این به همراه گروهش، در فستیوال کوچه کالچر بمبئیِ هندوستان، به معرفی پتانسیل ها و ویژگی های موسیقی بوشهری پرداخته و اشتراکات موسیقی آن خطه با موسیقی هندوستان را به گوش مخاطبان رساندند.

شریفیان در گفتگوی کوتاهی  عنوان کرد:

این فستیوال علاوه بر موسیقی، شاخه های هنری دیگر از جمله سینما، غذا، صنایع دستی و…را نیز شامل بود. ما با اجرای موسیقی بوشهری به معرفی بیشتر آن و اشتراکات فرهنگی و موسیقایی بوشهر و هندوستان پرداختیم. همچنین من با همراهی دو نوازنده هندى در اختتامیه این فستیوال نیز قطعاتی را تقدیم مخاطبان کردیم. لازم می دانم اشاره کنم که این اولین باری است که یک گروه هنرى مستقل و خودجوش، آن هم از جنوب ایران در این رویداد هنری حضور یافته و به شکلی جهانی و با استقبال رسانه های بالیوودی و پوشش های خبری گسترده خود را به مخاطبان در این کشور و دیگر نقاط دنیا می شناساند. امیدوارم که این آغازی باشد برای اتفاقات نیک و بیشتری در آینده ی عرصه موسیقی کشور، خصوصا موسیقی جنوب.

هنرمندان و روسای بنگاههای فرهنگی و گردشگری از جمله مدعووین فستیوال بمبئی بوده‌اند و گفته می شود برخلاف اجراهای دیگر گروههای موسیقی ایرانی در خارج از کشور که اغلب مخاطبان ایرانی را جذب میکنند، در این رویداد فرهنگی خودجوش و غیرانتفاعی که به همت هنرمندان بوشهری در حال برگزاری است، ایرانیان مقیم خارج از کشور بخش بسیار اندکی از مخاطبان را تشکیل میدهند و این رویداد فرهنگی با اقبال گسترده هنردوستان هندی روبرو شده است.

شایان ذکر است که فستیوال کوچه کالچر، در ادامه برنامه سال گذشته در بوشهر که با عنوان کوچه فستیوال برگزار شد، این عنوان کلی را به انتخاب احسان عبدی ‌پور، کارگردان سینما بر خود گرفته و شبهای هنر پارس و ازبوشهر تا بمبئی، عناوین این رویداد در سفر هند هستند. دو شهر بوشهر و بمبئی در حوزه ارتباطات فرهنگی تاریخچه قابل ملاحظه‌ ای را تا به امروز رقم زده اند و تاثیرپذیری بسیاری در حوزه های فرهنگی و هنری از یکدیگر داشته اند.

منبع: موسیقی ایرانیان

(Visited 22 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *