مبنای انتخاب آدم ها برای زندگی از نظر مجید اخشابی

مبنای انتخاب آدم ها برای زندگی از نظر مجید اخشابی

مجید اخشابی در صفحه اینستاگرامش نوشت:

. سورن_کی‌یر_کگور، #فیلسوف مسیحی دانمارکی (1855-1813) که به او لقب پدر #اگزیستانسیالیسم نیز داده شده به ترتیب در دو اثر #یا_این_یا_آن و #مراحلی_در_مسیر_زندگی ،سه مرحله از وجود و راه و روش متفاوت برای نگرش کلی و انتخاب را در زندگی انسان ترسیم و معرفی کرده است.
‎يك) ‎مرحله # حسانی: ‎که در آن فرد مبنای انتخابش را براساس #زیبایی (#استتيك) و لذتی که از آن می‌برد، می‌گذارد. چنین فردی مرتبا در حال جستجوی تنوع و تازگی در کشف و درک زیبایی‌های جدید و دفع رنج از خود است.
‎دو) ‎مرحله #اخلاقی: ‎مرحله‌ایست که فرد با به دست آوردن حالتی سرسپرده، شورمندانه و مشتاقانه در انجام وظایف و تکالیف اجتماعی براساس خط قرمزها و محدوده‌ای که اخلاق عرفی و عمومی تعیین کرده است، می‌کوشد. ‎سه)
‎ مرحله #دینی: ‎که شخص در آن صرفا در جستجوی ‎حکم مستقیم خداست و ورای دو مورد قبل؛ فارغ از زشتی و زیبایی و صحه‌گذاری عرف و اخلاق، صرفا به كاربست و اجراي دستورات وحی می‌اندیشد و همت می‌گمارد.
‎او بیان می‌دارد این مراحل در #زندگی شخصی ‎قابل‌تبدیل به یکدیگرند و عموما شخص پس از ناکامی از جستجوی صرفِ زیبایی به اخلاق گرویده می‌شود و شاید هم دوباره به زیبایی و یا دین روی آورد.
‎پیرو سه دیدگاه فوق باید افزود؛ تقریبا همه انسان‌ها با بهره گيري از نگرش‌های فوق به انتخاب‌هایشان مبادرت می‌ورزند.
‎خیلی وقت‌ها چیزهایی را خوب می‌دانند که صرفا زیبا و لذت‌بخش باشند و هر چیز ديگري که ملال‌‌آوراست بد! ‎خیلی وقت‌ها ملاک خوب بودن و موجه بودن ماهيت فعل و عمل است و نه ملال و رنج و تائید و تکذیب آن توسط جامعه و محیط بیرونی ،و بعضی وقت‌ها هم ملاک فقط دین می‌شودباز هم بدون توجه به لذت، رنج و ملال، تائید و تکذیب جامعه و حتی بدون نياز جلب رضایت همنوعان.
‎#کگور در این راستا مثال جالبی از #ابراهیم در عمل ذبح فرزندش می‌زند که نه زیبایی ،آن را تائید می‌کند و نه حتی اخلاق؛ عملی که صرفا ایمان می‌توانسته در انجام و اجرایش نقش بیافریند. ‎در تمام این دیدگاه‌ها آدمی برای تامين رضایت و آرامش درونی خود می‌کوشد حال گاه به دست می‌آورد و گاه نه!…
‎بدیهیست در تمام این مسیرها رفتن راه درست و صواب موضوعیتی اساسی دارد و نزد اذهان مختلف تعاریف زیبایی، اخلاق و دین، اختلافات بسیار و شکاف‌های عمیق زیادی را به وجود آورده است ونهايتا هر شخص یا گروهی متناسب با فرهنگ، اعتقادات و عادات خود عمل می‌کنند… 🌹
‎شما از کدام مسیر می‌روید و یا تا کنون رفته‌اید؟
‎آیا فقط از یک مسیر رفته‌اید یا همه راه‌ها را امتحان کرده‌اید؟

منبع: ریتمو

(Visited 38 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *