دو جشنواره متفاوت موسیقی با نامی مشترک!

دو جشنواره متفاوت موسیقی با نامی مشترک!

به تازگی خبری در برخی از خبرگزاری‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه دومین دوره جشنواره موسیقی الکترونیک تهران از اواسط شهریور ماه برگزار می‌شود. این در حالی است که اردیبهشت امسال فستیوالی با نام جشنواره موسیقی الکترونیک تهران در پردیس چارسو برگزار شد که آن را نخستین فستیوال الکترونیک نامیدند.

با پیگیری‌ها مشخص شد که این دو جشنواره با اینکه نام‌های مشابهی دارند، دو فستیوال مستقل از هم هستند. احسان احمدی روابط عمومی فستیوال الکترونیکی که بهار ۹۷ در چارسو برگزار شد، در اینباره گفت:

پیش از این ما با چهار یا پنج مورد فستیوال‌های نظیر فستیوال خودمان مواجه شده‌ایم. اسم در ایران کپی رایت ندارد و متاسفانه خیلی‌ها از این موضوع سوء استفاده می‌کنند.

وی افزود:

متاسفانه مرجعی برای پیگیری این جشنواره‌های قلابی وجود ندارد. افرادی که آن را برگزار می‌کنند به دنبال آن هستند که از اسم جشنواره‌ای دیگر برای مطرح شدن فستیوالشان استفاده کنند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که مسئولان فستیوال الکترونیکی که قرار است در چند روز آینده جشنواره شان را برگزار کنند، معتقدند که آن‌ها صاحب برند در این حوزه هستند.

فارغ از این موضوعات دو نکته قابل توجه است. نخست اینکه دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مجوز اجرای این فستیوال‌های خصوصی را می‌دهد باید این موضوع را در نظر داشته باشد که فستیوال‌ها نباید هم اسم باشند. این موضوع درگیری میان برگزار کنندگان و سردرگمی مخاطبان موسیقی را در پی دارد. شاید عنوان‌های متفاوت بتواند کمی بر ایجاد تنش‌ها غلبه کند و جنجال‌ها را کاهش دهد.

نکته دیگر اینکه بر اساس مستندات، ویژگی‌های اجرایی، برنامه ریزی و حتی جزئیات موضوعی، این دو فستیوال با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام، به نوعی ساز خودشان را می‌زنند. فستیوالی که قرار است در چند روز آینده انجام شود، سومین دوره مسابقه «رضا کروریان» است که با تصمیم گیری برگزار کنندگان، از دوره قبل فستیوال موسیقی الکترونیک هم هست. علاوه بر این در این جشنواره بخش بین الملل نقش پررنگی دارد و شرکت کنندگانی خارجی نیز در آن حضور دارند.

فستیوالی که شهریور ماه برگزار می‌شود، هشت روزه است و شامل کنسرت الکترونیک و لایو الکترونیک، سمینار، سخنرانی، نمایش ویدئو آرت، پرفورمنس، مستر کلاس آهنگسازی و … است. در فستیوال امسال بیش از پنجاه قطعه موسیقی الکترونیک از پنجاه آهنگساز از ایران، آلمان، ایتالیا، اوروگوئه، ژاپن، استونیا، روسیه، فیلیپین و دیگر کشور‌ها اجرا می‌شود.

از صحبت ها و نکاتی که در بالا ذکر شد، مشخص است که کمی دقت در مدیریت برگزاری این فستیوال ها، می‌تواست یک فضای رقابتی سالم شکل دهد که در نهایت به پیشرفت موسیقی الکترونیک در ایران منتهی شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

(Visited 24 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *