خوانندگانی که دیگر برای انتشار آلبوم سر و دست نمی‌شکنند/ بازار داغ انتشار تک آهنگ در دنیای موسیقی

خوانندگانی که دیگر برای انتشار آلبوم سر و دست نمی‌شکنند/ بازار داغ انتشار تک آهنگ در دنیای موسیقی

بازار انتشار تک آهنگ‌های دنیای موسیقی روند خوبی را در پیش گرفته و نسبت به انتشار آلبوم در جایگاه بالاتری قرار دارد. البته خوانندگان سبک‌های مختلف دیگر تمایلی به انتشار فیزیکی آلبوم خود ندارند و چندین تک آهنگ را تحت عنوان یک آلبوم در بازه زمانی مشخصی منتشر و در کارنامه کاری خود ثبت می‌کنند.

 

شاهین ترابی تهیه کننده و برگزار کننده کنسرت سینا شعبانخانی درباره تمایل خوانندگان به انتشار تک آهنگ به جای آلبوم، گفت:

زمانی که صرف تولید تک آهنگ می‌شود، کم است. برای تولید یک آلبوم از مرحله جمع‌آوری تا مجوز زمان زیادی صرف می‌شود و به همین دلیل ممکن است قطعه‌ها بیات شود.

وی درباره هزینه انتشار تک آهنگ و آلبوم گفت:

هزینه‌های تولید تک آهنگ و آلبوم بستگی به عوامل آن دارد. خواننده‌ها نه به خاطر هزینه بلکه بیشتر به دلیل زمان، سمت انتشار آلبوم نمی‌روند.

 

همچنین احسان حق شناس خواننده موسیقی پاپ، در خصوص دلایل تمایل خوانندگان به انتشار تک آهنگ بیان کرد:

چند مسئله در این موضوع دخیل است؛ اول اینکه تولید آلبوم حداقل ۶ ماه زمان لازم دارد. مراحل مجوز نیز ۳ ماه طول می‌کشد که مجموعاً ۹ ماه می‌شود؛ یعنی به اندازه دنیا آمدن یک انسان! در این ۹ ماه فضای موسیقی خیلی تغییر می‌کند.

حق شناس ادامه داد:

مسئله بعدی هزینه‌های چاپ و تکثیر آلبوم است که این هزینه‌ها اصلا توجیه اقتصادی ندارد. در آخر اینکه صرف انرژی برای یک آهنگ بهتر از ۱۰ آهنگ است.

شاهین آرین یکی دیگر از خوانندگانی که سال‌ها قبل با اجرای تیتراژ سریال «سایه روشن» به شهرت رسید، در این خصوص گفت:

به اعتقاد من دلیل این موضوع دو بخش است؛ بخش اول آن به وضعیت فعلی موسیقی از جمله رعایت نشدن حق کپی رایت مربوط می‌شود که ضرر تهیه کننده‌ها و خواننده‌ها را در پی دارد. چون قطعه‌های آلبوم به سرعت روی فضای مجازی قرار می‌گیرد و مردم به راحتی آن را دانلود و گوش می‌کنند.

وی تصریح کرد:

همچنین مردم تک آهنگ را نسبت به یک آلبوم ۱۲-۱۳ قطعه‌ای بیشتر گوش می‌دهند و در صورت انتشار آلبوم، معمولا یک یا دو قطعه از آن بیشتر شنیده می‌شود.

آرین افزود:

یکی دیگر از مشکلاتی که به وجود آمده مشکل پخش آهنگ‌هاست. یک سری سایت‌های خارجی با دریافت هزینه‌های بالا موسیقی کشور ما را مدیریت می‌کنند که این کار دسترسی را برای مردم راحت‌تر کرده و به صورت رایگان کار‌ها را گوش می‌کنند. آلبوم هویت یک خواننده است؛ اما در حال حاضر دیگر شنیده نمی‌شود.

 

آرین با اشاره به دیگر مشکلات دنیای موسیقی گفت:

در فضای موسیقی مشکلات دیگری نیز وجود دارد؛ از جمله آثار بی محتوایی که اجرا می‌شود، نوع انتخاب ترانه، ملودی، تنظیم، صدا‌های بی تکنیک و … که همه این ها به مشکلات آلبوم وصل شده است.

وی ادامه داد:

امروزه خوانندگانی هستند که خیلی راحت مجوز اجرای صحنه‌ای می‌گیرند؛ در صورتی که مجوز صحنه‌ای پارامتر‌های خاص همچون اکت‌های روی صحنه، مدل پوشش و … را داراست که باید رعایت شود. ولی این ممیزی‌ها انجام نمی‌شود. خواننده باید صدایش را عرضه کند زمان ما این مسائل رعایت می‌شد و الان هم خواننده‌های هم دوره من رعایت می‌کنند.

گفتنی است؛ با وجود اینکه برخی از خواننده‌های کشورمان به سراغ انتشار تک آهنگ رفته‌اند؛ اما برخی دیگر از جمله محسن چاوشی، احسان خواجه امیری، رضا صادقی، حمید عسکری، اشوان، بابک جهانبخش و … آلبوم خود را تا پایان سال منتشر خواهند کرد که در این بین جهانبخش دو قطعه از آلبوم جدید خود به نام «من هستم» را منتشر کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

(Visited 29 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *