قرعه کنسرت‌های خیابانی به نام «محمد معتمدی» و ارکستر سازهای ملی زده شد

قرعه کنسرت‌های خیابانی به نام «محمد معتمدی» و ارکستر سازهای ملی زده شد

چندی پیش، پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی از سوی «همایون شجریان» مطرح شد. این اتفاق با واکنش‌های بسیاری از سوی مسئولان و هنرمندان همراه بود. بسیاری آن را امری بعید تلقی می‌کردند و برخی دیگر، رویدادی متعارف که در تمام دنیا در حال وقوع است و در ایران نیز می‌تواند رخ دهد؛ به این ترتیب آمادگی خویش را برای پیوستن به آن اعلام کردند. در ادامه هم بحث برگزاری کنسرت‌های خیابانی طی ماه‌های اخیر به یکی از پرچالش‌ترین بحث‌های هنری بدل شد. حتی بسیاری اظهار نظر «الهام فخار‌ی»، عضو شورای شهر تهران، در بیان این نکته که مجوز کنسرت خیابانی توسط وزارت ارشاد و با همراهی شورای شهر صادر شده با دیده تردید نگریستند. با تمام این اوصاف،‌ همین پنج‌شنبه و جمعه که بیاید قرار است ارکستر سازهای ملی ایران، به خوانندگی «محمد معتمدی» و رهبری «علی‌اکبر قربانی»‌، در بوستان آب و آتش به اجرای برنامه بپردازند. به این ترتیب پس از هفته‌ها گمانه‌زنی و صحبت‌های گوناگون بالاخره کنسرت خیابانی برگزار خواهد شد و می‌تواند سرآغاز اتفاقاتی خوش در برگزاری کنسرت‌های خیابانی و به تبع آن آشتی بیشتر مردم با موسیقی شود.

محمد معتمدی خواننده پرآوازه موسیقی ایران درباره این رویداد می‌گوید:‌

این ایده از مدت‌ها پیش و حتی قبل از اعلام آمادگی دیگر دوستان عزیز در ذهن ما وجود داشت؛ اما امکان تحقق آن نبود تا اینکه هم‌اکنون با مساعدت‌های انجام شده قرار است در مکانی مناسب برگزار شود. البته من خودم هنوز در صفحاتم در فضای مجازی در این خصوص اطلاع‌رسانی نکرده‌ام تا خدای نکرده ازدحام زیادی شکل نگیرد. ما تاکنون همه چیز را بر اساس خوش‌بینی بنا نهاده‌ایم و امیدواریم شاهد اتفاقی خوش در این زمینه باشیم و مردم بتوانند از اجرای موسیقی در فضای باز و بی‌آنکه هزینه‌ای پرداخت کنند لذت ببرند.

خواننده قطعه «کویر» اظهار امیدواری می‌کند که «این اقدام از طرف نهادهای فرهنگی و اماکن مورد حمایت قرار گیرد و فتح بابی برای برگزاری رویدادهای مشابه شود.» او البته تأکید دارد:

در این مدت، من شاهد آن بودم که مسئولان فرهنگی و انتظامی به‌طور جدی پیگیر برگزاری این رخداد بوده‌اند و دلشان می‌خواست تا این اتفاق رخ دهد؛ اما فراهم‌آوردن مقتضیات امنیت مخاطبان پروسه‌ای است که باید به آن توجه زیادی شود و تمام جوانب امر سنجیده شود. به هر حال، ‌امیدوارم که ما همچنان روی‌دادن این اتفاق توسط دیگر دوستان باشیم.

در همین خصوص،‌ علی‌اکبر قربانی،‌ رهبر این ارکستر،‌ در پاسخ به این پرسش که این رویداد چگونه به وقوع پیوست می‌گوید:

از آنجا که ما از مدت‌ها قبل این ایده را مطرح کرده بودیم، بعد از پیشنهاد موسسه فرهنگی گردشگری عباس آباد به موسسه توسعه هنرهای معاصر با ما تماس گرفته شد و ما مشتاقانه از آن استقبال کردیم.

او همچنین درباره اینکه، با وجود بحث‌های متفاوت در این خصوص،‌ این اتفاق توسط شما و آقای معتمدی بدون هیچ بازتاب خبری انجام شد می‌گوید:

من بر این باورم که گاهی سروصدا کردن در باره یک رخداد نه تنها دردی از آن دوا نمی‌کند،‌ بلکه برایش ممانعت ایجاد می‌کند. به همین خاطر، ما ترجیح دادیم تا بدون هیچ‌گونه هیاهویی آن را رقم زنیم. البته ما در این مدت رویدادهای زیادی را بدون هیچ‌گونه حاشیه‌ای به ثمر نشانده‌ایم،‌ که از آنجا که بسیاری از آن‌ها موردتوجه کافی قرار نگرفت، به این فکر می‌کنم که حاشیه‌سازی همیشه هم بد نیست. به هر روی،‌ اگرچه تلاش‌های دیگر هنرمندان برای تحقق این ایده را قابل احترام می‌دانم وقتی این پیشنهاد به ما شد مشتاقانه وارد عمل شدیم و رپرتواری را آماده و تلاش کردیم تا طی تمریناتی فشرده در این مدتِ کم بتوانیم کار را به‌ثمر برسانیم.

به گفته او، قرار است تا در این کنسرت قطعاتی چون «شکایت دل» و «دگر چه خواهی» با تنظیم شهرام ‌توکلی، «بهار دلکش»، «خوش آمدی »و «رقص شرقی» با تنظیم خودش، «شورآفرین» ساخته و تنظیم او و، «کویر» ساخته «محمد معتمدی» اجرا شود، همچنین، به‌مناسبت همزمانی با عید غدیر خم، قطعه«کلُ صبحٍ» از ساخته‌های استاد فرهاد فخرالدینی -تیتراژ پایانی سریال امام علی- نیز توسط ارکستر نواخته خواهد شد.

قربانی درباره واکنش مردم نسبت برگزاری چنین رخدادی در ژانر موسیقی اصیل ایرانی پاسخ داد که :

ما تلاش کرده‌ایم تا قطعاتی ریتمیک را اجرا کنیم. ضمن اینکه فکر می‌کنم درست است این روزها موسیقی پاپ طرفداران زیادی دارد، اما این جنس موسیقی نیز ارتباطش را با مردم حفظ کرده است؛ به خصوص اینکه آقای محمد معتمدی محبوبیت خاصی میان مردم دارند و مخاطبان صدایش را بسیار دوست دارند. ما هم مشتاقیم تا مردم این موسیقی را بشنوند و در شرایط کنونی جامعه حس خوبی در آنها ایجاد شود؛ ضمن آنکه چنین ااتفاقاتی در دنیا امری معمول است و ، در همه کشورهای پیشرفته،  ارکسترهای بزرگ با نوازندگانی شاخص به اجرای موسیقی کلاسیک در فضای باز می‌پردازند و ‌در حالی که مردم روی زمین نشسته و قهوه‌شان را می‌خورند از موسیقی آن‌ها نیز بهره می‌برند. برای ما اینکه مردم در حال و هوای آزادتری نسبت به سالن‌های کنسرت به موسیقی گوش سپارند امری خوشایند است و مهمتر از آن تصور می‌کنیم که برگزاری این رخدادها می‌تواند به عاملی برای آشتی مردم با این جنس از موسیقی بدل شود.

منبع: موسیقی ما

(Visited 36 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *