آغار نشست جشنواره موسیقی فجر با یاد هنرمند تازه‌درگذشته

آغار نشست جشنواره موسیقی فجر با یاد هنرمند تازه‌درگذشته

نشست خبری سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر، پیش از ظهر امروز (۲۲ مرداد) در تالار وحدت آغاز شد.

در این نشست که چند ماه پیش از آغاز جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود، علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد)، شاهین فرهت (مدیر هنری جشنواره) و شهرام صارمی (مدیر اجرایی جشنواره) به ارائه توضیحاتی درباره این رویداد می‌پردازند و پاسخگوی پرسش خبرنگاران هستند.

همچنین در ابتدای نشست جشنواره موسیقی فجر اینگونه توضیح داده شد که به دلیل حواشی، جلسه را در دو بخش برگزار می‌کنند؛ اولین بخش توضیحات مربوط به خود جشنواره است و دومین بخش به سوال آزاد از مدیر کل دفتر موسیقی اختصاص دارد.

بخش‌هایی از صحبت‌های علی ترابی ـ مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ـ در نشست جشنواره موسیقی به این شرح است:

ـ جشنواره امسال دیرتر از دوره‌های مشابه کارش را آغاز کرد به دلیل اینکه ما متعهد بودیم آیین‌نامه رویداد تدوین شود. علاوه بر این تاخیر مشکلات دیگری در زمینه بودجه و اعتبار حادث شد. ما به این صرافت افتادیم بیشترین استفاده را از امکانات موجود داشته باشیم.

ـ باید یادی کنیم از مرادعلی سالار احمدی، هنرمند موسیقی نواحی که تازه درگذشته است و نشست را به او تقدیم کنیم.

ـ جشنواره امسال در چارچوب آیین‌نامه خواهد بود و بر اساس سلیقه برگزار نمی‌شود؛ البته سیاست دبیر حرف اول را می‌زند.

ـ جشنواره امسال از همه تجارب ۳۳ دوره استفاده خواهد کرد اما شبیه به هیچکدام از دوره‌ها اداره نخواهد شد.

ـ در آیین‌نامه جشنواره، بندی داریم که از ورود به بخش رقابت خصوصی خودداری کند و کار به رقابت نابرابر با بخش دولتی نکشد.

ـ وزارت ارشاد به عنوان نهاد متولی فرهنگ زیاد زیبا نیست وارد جایزه دادن شود، زیرا معیار تلقی می‌شود.

ـ موسیقی پاپ مخاطب دارد؛ البته در طول سال نشانه‌هایی از افت فروش موسیقی پاپ هست که جشنواره نیز دور از ماجرا نخواهد بود.

ـ نقد مکتوب و مستدلی درباره آیین‌نامه جشنواره نشنیدم.

ـ سایت جشنواره کامل و دقیق آرشیو دوره‌ها را تا دوره سی‌ام در خود داشت. در دوره سی‌ویکم این اطلاعات ناگهانی پاک شد. بعد دوره سی‌ویک و سی‌ودو پاک شد. در حال حاضر فقط اطلاعات دوره سی‌وسوم روی سایت است.
آرشیو سایت دوباره احیا خواهد شد، لوگوی جشنواره نیز دوباره استفاده خواهد شد.

ـ رامین صدیقی به عنوان مشاور بخش بین‌الملل در این دوره جشنواره حضور خواهد داشت. به طور جدی پیگیر مذاکرات با گروه‌های خارجی هستند، از کانال‌های دیگری هم پیگیر هستیم. ما مشکل زمان و ارز داریم و نمی‌دانیم چقدر ارز به ما تخصیص داده خواهد شد. امیدوارم از بودجه محافظت کنیم و بیشترین بازدهی را داشته باشیم.

ـ روز گذشته تقاضای بازنگری اشعار آلبوم چاوشی به دست من رسید. از پنج مورد اصلاحیه چاوشی، سه مورد را با مسوولیت خودم گفتم مجوز داده شود. در دو قطعه برخی اصلاحات داریم که خط قرمز ماست. کتاب شعر منتشر شده را ندیدم، اگر چاپ هم شده باشد در حوزه موسیقی مبین مجوز نیست. هنوز موسیقی این آلبوم به دست ما نرسیده است.

شاهین فرهت که امسال دبیری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر را عهده‌دار است، در سخنانی در جریان این نشست محورهای زیر را بیان کرد:

ـ افتخار این را داشتم که به عنوان دبیر جشنواره موسیقی انتخاب شوم؛ تعارف ندارم و عاشق موسیقی هستم. آرزوی من معرفی و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی بوده است.

ـ کار من در درجه‌ی اول موسیقی کلاسیک بوده است. با وجود اینکه در این رشته نسبت به غرب جوان هستیم اما کارهای خوبی در این زمینه ارائه شده است.

ـ در جریان جایزه باربد نبودم. در فستیوال‌های موسیقی کلاسیک روالی وجود دارد و آن اینکه جایزه متعلق به مسابقه است. امسال فکری را با دوستان در میان گذاشتم و قبول شد. من در فستیوال‌های مختلف حضور داشتم. در این رویدادها جایزه‌شان این است که اثر فرد برگزیده چاپ و در سطح جهانی توزیع می‌شود.

ـ زمانی که بخش رقابتی وجود داشت، برای داوری به جشنواره دعوت می‌شدم اما چند سال بود که دعوت نمی‌شدم.

ـ وقتی صدا (در کنسرت) تقویت می‌شود، موسیقی زنده تقریبا وجود ندارد. من اصلا این را دوست نداشتم و به کنسرت نمی‌رفتم. موسیقی ایرانی از نظر دامنه برای محیط‌های کوچک است. نمی‌شود در سالن هزار نفره اجرا کنند مجبور می‌شوند صدا را تقویت کنند. ارکستر سمفونیک هم برخی جاها صدای خود را تقویت می‌کند. نمی‌دانم زورم برسد تقویت صدا را  در این زمینه حذف کنم.

ـ می‌خواهم آثار با ارزش جوانان و آهنگسازان ایرانی در برنامه گنجانده شود؛ البته به این معنا نیست که آثار بزرگان نباشد.

 

منبع: ایسنا

(Visited 26 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *