شهرام شکوهی: اصلا عشق خوانندگی نداشتم/ با افتخار استقلالی هستم

شهرام شکوهی: اصلا عشق خوانندگی نداشتم/ با افتخار استقلالی هستم

 شهرام شکوهی از جمله خوانندگانی است که صدا و سبک ویژه‌ای در خواندن دارد. شیوه‌ی مطرح شدن او در موسیقی ایران کمی با دیگران متفاوت بوده است و همین مسئله البته برایش گاهی دردسرساز هم شده است. شکوهی در سال‌های ابتدایی فعالیتش توانست با تجربه فضاهای مشترک میان موسیقی ایران و موسیقی فلامنکو، امضای ویژه‌ای برای آثارش به ثبت برساند. اما در سال‌های گذشته او فضاهای متفاوتی را تجربه کرد که نشان از علاقه او به جذب مخاطبان نوجوان داشت. این فضاهای جدید چندان برای شکوهی آورده‌ی مثبتی نداشت و خودِ او هم به خوبی این مسئله را می‌داند. چندی بود که از شکوهی و کنسرت‌هایش خبری نبود. علت این غیبت را بیماری و مسائل شخصی بیان می‌کند. او قرار بود بیست تیر 1397 کنسرتی در تهران داشته باشد که البته به دلیل مشکلاتِ قلبی و عمل جراحی، این کنسرت برای یک ماه به تعویق افتاد. علت مشکل قلبیِ شکوهی هم در نوع خودش جالب است؛ دیدن بازی ایران و گل نشدنِ توپ طارمی در دقیقه 94 بازی با پرتغال.
به هر روی شهرام شکوهی در حال حاضر سلامت کامل دارد و خودش را برای کنسرت مردادماه آماده می‌کند.

 

*چندی بود که از صحنه موسیقی و اجرای کنسرت‌ها فاصله گرفته بودید. علت این کم‌کاری چه بود.

مقداری کسالت و برخی از مسائل خصوصی موجبِ کم‌کاری من طیِ چند وقت گذشته بود.

*کنسرت جدیدتان که قرار بود 20 تیر برگزار شود هم لغو شد.

خودم اصرار داشتم برگزار شود. اما نظر پزشکان استراحت مطلق یک ماه بود. از هفته دوم مرداد می‌توانم خواندن را شروع کنم اما به این شرط که رعایت کنم و خیلی به خودم فشار نیاورم.

قبلا هم عمل «آنژیوپلاستی»(گذاشتن فنر در قلب) را انجام داده بودم. به همین دلیل دوست داشتم کنسرتم را انجام دهم. اما در روزهای گرمِ تیرماه، گرما آنقدر زیاد بود که امکان برگزاری کنسرت وجود نداشت. الان در شرایط عادی گرمای بیرون حدود 36 درجه است اما بر روی صحنه، با توجه به تحرک و نور پرژکتورهایی که بر صحنه تابیده می‌شود، گرما بسیار زیاد می‌شود. پس به این نتیجه رسیدم که با این حالم نمی‌توانم کنسرتم را برگزار کنم.

*تاریخ جدید کی خواهد بود؟

یک ماه و پنج روز کنسرتمان را به تعویق انداختیم. سالن را هم تغییر دادیم و این بار در سالن وزارت کشور اجرا می‌کنیم. من این تغییر زمان را به فال نیک می‌گیرم و چند قطعه هم به برنامه اضافه می‌کنم تا اجرای مفصل‌تری داشته باشیم.

*مشکل قلبی شما زمان بازی ایران – پرتغال رخ داد. علتش هیجان بود یا ناراحتی.

از عصبانیت.

*پایان بازی که خیلی هم بد نشد. بالاخره ما از قهرمان اروپا مساوی گرفتیم.

دقیقه 94 اگر آن توپ طارمی گل می‌شد به مرحله بعد می‌رفتیم.

 نمی‌دانم شما استقلالی هستید یا پرسپولیسی.

من با افتخار استقلالی هستم.

*کلا اهل فوتبال هستید.

خیلی.

*شما غیرمجاز بودن را تجربه کرده‌اید.

نه. فعالیت غیرمجازی نداشتم. اصلا عشق خوانندگی نداشتم. اشتباهی در کار خوانندگی بُر خوردم. من خیلی به عشق خوانندگی وارد این مسئله نشدم.

*اولین بار در همان مسابقه تلویزیونی شرکت کردید؟

آره. همان مسابقه‌ای که هنوز هم به خاطرش تبعات دارم.

چه تبعاتی؟ آیا در روند کاریتان مشکلاتی برایتان به وجود آمده است.

شما وقتی در مملکتی زندگی می‌کنید باید تابع قوانین آن مملکت باشید؛ چه خوب، چه بد. اگر موقعی هم بخواهم ادعایی داشته باشم، به خاطر نیتی بود که به آن مسابقه تلویزیونی رفتم. من نرفته بودم که آنجا خودنمایی کنم؛ بیشتر به خاطر لج و لجبازی در آن مسابقه شرکت کردم. آنها در خارج از کشور برداشت دیگری از موسیقی داخلی داشتند که از نظر من غلط بود. من رفتم که بگویم این موسیقی هم در داخل ایران هست و این را هم بشونید.

بعدش آنقدر این لج و لج‌بازی در آن مسابقه زیاد شد که من را خیلی راحت از آن مسابقه حذف کردند. مدت زیادی از آن مسابقه گذشته است و خیلی از مردم گمان می‌کنند که من در آن مسابقه تلویزیونی نفر اول شدم در حالی که من حتی به فینال این مسابقه هم راه نیافتم. یعنی حذفم کردند.

*چرا شما را حذف کردند. همیشه پشت پرده‌ی این مسابقه‌ها حرف و حدیث‌هایی دارد. به نظر می‌رسد که بسیاری از این مسابقه‌های، برنده‌هایی از پیش تعیین شده دارند.

شاید هم لجبازی نبوده است. مثلا من یک مسابقه طراحی می‌گذارم و 200 طراح در این مسابقه شرکت می‌کنند. هر طراحی، طرح خودش را به مسابقه می‌آورد. ممکن است در آن میان طراحان بسیار خوب با آثار ارزشمندی هم حضور داشته باشند، اما داوران آن مسابقه دنبال طرح‌هایی با ذهنیت‌های خودشان هستند.

منبع: تسنیم

(Visited 38 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *