خراسان شمالی به پایتخت موسیقی مقامی تبدیل شود

خراسان شمالی به پایتخت موسیقی مقامی تبدیل شود

سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی با معرفی برگزیدگان و با حضور سید مجتبی حسینی؛ معاون امور هنری و علی ترابی؛ مدیرکل دفتر موسیقی عصر پنجشنبه 28 تیرماه در سالن مهرگان مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین به کار خود پایان داد.

مجتبی حسینی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی با اشاره به ظرفیتهای خراسان شمالی در بخش هنر و موسیقی گفت:

موسیقی در خراسان شمالی پیشینه دارد و این استان به عنوان یکی از قطبهای موسیقی مقامی است و موسیقی مقامی در این استان مقبولیت عمومی دارد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:

 لازمه تبدیل شدن خراسان شمالی به پایتخت موسیقی مقامی برنامه ریزی مستمر از سوی متولیان و فعالان هنر موسیقی مقامی است. با برنامهریزی خلاقانه می توان خراسان شمالی را به عنوان یکی از شبکههای فرهنگ و هنر معرفی کرد.

محمدرضا صالحی؛ استاندار خراسان شمالی نیز در این مراسم گفت:

موسیقی مقامی تبلور پرگستره امید از دانش استان را رقم میزند. موج زیبایی شناسی هنری را در ویژگی های ژرف موسیقی مقامی در این استان مشاهده می کنیم، وسعت در مفاهیم و پردامنه بودن مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی از ویژگیهای مهم موسیقی است و امیدواریم هنرمندان کمک کنند تا بنیانهای علمی، باستانی و تاریخی موسیقی مقامی استان معرفی شود تا فرصت معرفی این استان به عنوان پایتخت موسیقی مقامی فراهم گردد. افرادی که برای اعتلای موسیقی مقامی تلاش می کنند نگهبانان و حافظان این میراث عظیم هستند.

حسین فرخنده؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره به اینکه پیشکسوتان موسیقی مقامی ریشه های کهن این هنر سترگ هستند، گفت:

باید برای حفظ اصالت موسیقی مقامی نگاه جوانان به پیشکسوتان باشد. از ایدهها، برنامهها و طرحها برای شکوفایی موسیقی مقامی استقبال می کنیم.

حسین حصاری؛ دبیر سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی با اشاره به اینکه ۱۰۰ اثر در بخش های تک نوازی، گروه نوازی، پژوهشی و تولیدی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، گفت:

شش برگزیده در بخش تک نوازی بانوان، پنج برگزیده در بخش تک نوازی زیر ۳۰ سال و سه برگزیده در بخش تک نوازی بالای ۳۰ سال، پنج اثر گروه نوازی، سه اثر پژوهشی و دو اثر تولیدی در این جشنواره تقدیر شدند.

حصاری ادامه داد:

فعال برگزیده در سازهایی که رقیب نداشتند و دو برگزیده تک نوازی دوتار ترکمنی نیز شایسته تقدیر شدند.

در ادامه مراسم جوایز برگزیدگان سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی اهدا شد.

منبع: ایسنا

(Visited 22 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *