انتشار دفتر دوم «ردیف آوازی به روایت محمود کریمی»

انتشار دفتر دوم «ردیف آوازی به روایت محمود کریمی»

دفتر دوم «ردیف آوازی به روایت استاد محمود کریمی» به همراه یک سی‌دی شامل دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان با آوانویسی و اجرای نی سیامک جهانگیری منتشر شد.

دفتر دوم «ردیف آوازی به روایت استاد محمود کریمی» به همراه یک سی‌دی شامل دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان با آوانویسی و اجرای نی سیامک جهانگیری توسط موسسه‌ فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

سیامک جهانگیری آهنگساز، نوازنده نی و مدرس دانشگاه در مورد این اثر گفت: مجموعه‌ حاضر به عنوان کتاب دوم شامل دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان است. پیش از این در جلد اول، دستگاه شور و متعلقات آن در ۲ سی‌دی به چاپ رسیده بود و بقیه‌ دستگاه‌ها نیز در مجلد بعدی به چاپ خواهد رسید.

وی افزود: نی یکی از نزدیک‌ترین سازها به حنجره‌ انسان است و شاید از این بابت اجرای آواز یا ردیف آوازی برای این ساز مناسب‌تر باشد به همین دلیل این مجموعه برای ساز نی آوانویسی و اجرا شده است.

جهانگیری در مورد آوانویسی و اجرای این ردیف بیان کرد: آنچه در آوانویسی‌ها برای این ساز مدنظر بوده، اجرای چپ‌کوکِ دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان است، زیرا در اجرای چپ‌کوک با این ساز، توالی حرکت نغمگی از گستره‌ صوتی بم به زیر و نسبت به اجرای راست‌کوک‌ها در این ساز بهتر قابل اجراست.

سیامک جهانگیری، نوازنده‌ نی، آهنگساز و مدرس دانشگاه، نزد عبدالنقی افشارنیا فراگیری این ساز را آغاز کرد و پس از ورود به دانشکده‌ هنرهای زیبا دانشگاه تهران نوازندگی نی را نزد محمدعلی کیانی‌نژاد دنبال کرد.

این هنرمند در زمینه تالیف کتاب و سی‌دی برای آموزش ساز نی فعالیت‌های زیادی کرده است. آلبوم‌هایی چون «می‌رسد باران»، «ترنمی برای صبح»، «۲۴ چهارمضراب از ابوالحسن صبا»، «بدرقه‌ ماه»، «در رگ تاک» و اجرای «ردیف استاد عبدالله دوامی» بخشی از فعالیت‌های سیامک جهانگیری در زمینه‌ موسیقی هستند.

منبع: مهر

(Visited 62 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *