ماه عسل و تیتراژهایی که همیشه ماندگار می‌شوند

ماه عسل و تیتراژهایی که همیشه ماندگار می‌شوند

یکی از برنامه هایی که در ماه مبارک رمضان هر سال به علت فضای برنامه و شهرتی که پس از نزدیک به 12 سال دارد همواره باعث دیده شدن قطعه، خواننده و تیتراژ آن شده برنامه ماه عسل احسان علیخانی است.
طبق معمول هر سال برنامه‌های ماه مبارک رمضان در رسانه ملی اعم از سریال‌ها و یا برنامه‌های گفت و گو محور به جهت فضای ماه رمضان و حال روزه‌داران با استقبال روبرو شده و دیده می‌شوند، در نتیجه تیتراژهایی که برای این آثار تولید شده نیز گاها محبوب می‌شوند.

برنامه‌ای که هر سال با خوانندگان متفاوت و تیتراژهایش علاوه بر موضوع برنامه در نظر مخاطبان جای خود را باز کرده است و مخاطبان نیز در هر ماه مبارک رمضان منتظر شنیده شدن یک اثر خوب و دیده شدن یک خواننده از طریق این برنامه هستند.

مهدی یراحی و محسن یگانه در صدر همکاری‌ها

در طول سال‌های پخش این برنامه خوانندگان متعددی از جمله محسن یگانه، مهدی یراحی، فرزاد فرزین، محمد علیزاده، مهدی یغمایی، بنیامین بهادری، مرتضی پاشایی، امیر علی بهادری، احسان خواجه امیری، سینا شعبانخوانی، حامد زمانی، بهنام بانی و مسیح و آرش عدل پرور تیتراژ ابتدایی یا انتهایی ماه عسل را برعهده داشته‌اند.

برنامه ماه عسل از سال 86 با خوانندگی محسن یگانه در تیتراژ ابتدایی روی آنتن رفت. در آن زمان برنامه احسان علیخانی تنها تیتراژ ابتدایی را به موسیقی با کلام اختصاص داده بود و این روند تا سال 1390 ادامه داشت اما از سال 90 تا امروز برنامه احسان علیخانی با تیتراژ ابتدایی و انتهایی روی آنتن می‌رود و برای هر بخش یک خواننده انتخاب شده است.

از خوانندگانی که در طول این سال‌ها بیشترین همکاری را با برنامه ماه عسل و احسان علیخانی داشته‌اند به ترتیب عبارتند از مهدی یراحی با 5 همکاری که 4 مورد آن تیتراژ انتهایی و یک مورد آن تیتراژ ابتدایی بود که به اولین همکاری این خواننده با ماه “عسل” بر می‌گشت. پس از این خواننده محسن یگانه با سه تیتراژ ابتدایی “خیال تو” و “هرچی تو بخوای” بیشترین همکاری را با برنامه ماه عسل داشته‌‎اند و سایر خوانندگان تنها یک بار برای این برنامه خوانده‌اند. خیال تو در سال 86 و 87 تیتراژ ابتدایی برنامه “ماه عسل” بود.

مهدی یراحی در سال‌های 88، 90، 92، 93 و 95 با برنامه ماه عسل و محسن یگانه در سال 86، 87 و 95 برای برنامه ماه عسل خواندند. تیتراژ سال 95 مهدی یراحی به نام “نگی نگقتی” به گفته احسان عیلخانی به دلیل عدم دریافت مجوز، پخش نشد.

تیتراژهایی که صاحب عناوین شدند

در کنار دیده شدن تیتراژهای برنامه ماه عسل در بین مخاطبان که در طول این سال‌ها تقریبا به موضوعی ثابت و مشخص تبدیل شده است و حتی خوانندگانی به جهت اجرای قطعات در این برنامه بر شهرتشان افزوده شده یا شناخته شده‌اند اما برخی از تیتراژهای این برنامه توانسته‌اند صاحب عناوینی برای خواننده آن شوند.

برنده تندیس بهترین تیتراژ تلویزیونی (سه ستاره) در جشن بیست سالگی شبکه سه سیما برای تیتراژ انتهایی برنامه ماه عسل با نام “سازش” از مهدی یراحی، پر بازدیدترین آهنگ سال در وب سایت معتبر رادیو جوان و بهترین آهنگ سال در جشنواره سالانه موسیقی ما برای تیتراژ ابتدایی ماه عسل سال 93 با نام “نگران منی” از مرتضی پاشایی و برنده تندیس بهترین تیتراژ تلویزیونی (سه ستاره) در سال ۹۴ برای تیتراژ انتهایی “بغض” از احسان خواجه امیری از موفقیت‌های برنامه ماه عسل و خوانندگان آن است.

در این میان نیز خوانندگانی کمتر دیده شدند یا با وجود محبوبیت بسیار زود از دنیا رفته و جامعه موسیقی را ترک کردند که نمونه آن مرتضی پاشایی بود که تیتراژ “نگران منی” از این هنرمند همچنان از تیتراژهای شنیدنی برنامه “ماه عسل” است.

یک ریسک اما با نتیجه ای مطلوب

در برنامه ماه عسل امسال خواننده تیتراژ ابتدایی بهنام بانی است و تیتراژ انتهایی را برادران مسیح و آرش عدل پرور می‌خوانند تا به این ترتیب این برنامه برای اولین بار صاحب تیتراژی با همخوانی دو خواننده همزمان شود.
ماه عسل

این اقدام برنامه ماه عسل با وجود سالیان متمادی استفاده از یک خواننده در تیتراژ شاید به نوعی ریسک محسوب می‌شد اما این اقدام نتیجه‌ای شیرین داشت و تیتراژ انتهایی آن علاوه بر این که نسبت به تیتراژ ابتدایی موفق‌تر به نظر می‌رسد از سوی مخاطبان نیز با استقبال خوبی روبرو شده است و به نوعی خوانندگان آن نیز با این اثر و اجرا در این برنامه ماه عسل شناخته‌تر از گذشته شده‌اند.

به نظر می‌رسد احسان علیخانی و برنامه ماه عسل علاوه بر سوژه‌ها در انتخاب تیتراژها نیز دقت نظر داشته و با حساسیت مثبت و لازم پیش می‌روند تا پس از گذشت 11 سال همچنان در صدر برنامه‌های رمضانی باشند که تیتراژشان دوست داشتنی و محبوب است و اثری موفق در کارنامه خوانندگان آن نیز ثبت می‌شود. باید دید احسان علیخانی این روند را در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داد.

منبع: میزان

(Visited 50 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *