مدیران خانه موسیقی خسته شده‌اند / نوربخش مطالعه کافی ندارد

مدیران خانه موسیقی خسته شده‌اند / نوربخش مطالعه کافی ندارد

در سال‌های گذشته میانِ خانه موسیقی و منتقدانش چالش‌های بسیاری پدید آمده که تقریبا تمامِ این چالش‌ها هم بی‌نتیجه بوده است. نه خانه موسیقی از سیاست‌هایی که دارد قدمی عقب‌نشینی می‌کند و نه منتقدان دست از انتقادهایشان برمی‌دارند.
نتیجه این چالش‌ها ماجراهای بسیاری بوده است. اما تازه‌ترین چالش میانِ حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار ایجاد شد. ماجرا از جلسه‌ای آغاز شد که فرهاد فخرالدینی می‌خواست میانِ منتقدان و خانه موسیقی آشتی ایجاد کند. در این جلسه که بسیاری از اهالی موسیقی در آن حضور داشتند، کیوان ساکت یکی از منتقدان بود که صحبت‌هایی در انتقاد از روش و مدیریت خانه موسیقی بیان کرد. در همان جلسه هم حمیدرضا نوربخش پاسخ کیوان ساکت را دارد. اما نوربخش به پاسخ‌هایش در آن جلسه اکتفا نکرد و در جلسه ماهیانه خانه موسیقی صحبت‌های تندی بر علیه کیوان ساکت داشت. ساکت هم بلافاصله با نوشتن نامه‌ای خطاب به حمیدرضا نوربخش پاسخ او را صریح و تند داد.

این دعوایی است که به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها تمام شود.

در همین باره عبدالحسین مختاباد خواننده موسیقی ایرانی گفت:

خانه موسیقی مورد نیاز موسیقی دانان است و این خانه باید باشد و به مشکلات جامعه موسیقی رسیدگی کند. در طول سال‌های گذشته حجم انتقادها زیاد و زیادتر شده و آنطور که مشخص است منتقدان حاضر به رفتن به خانه موسیقی نیستند تا مشکلاتشان را با مدیران این نهاد در میان بگذارند. تلاش‌هایی که همه ما کردیم نتیجه عکس داده است. خانه موسیقی تحمل خودش را نسبت به منتقدان از دست داده است. اگر منتقدی حرفی میزند از او شکایت می‌کنند. اگر کسی هم انتقاد می‌کند پاسخ تندی به او می‌دهند. در حالی که مسئول خانه موسیقی نباید با تعریف‌ها خودش را ببازد و در مقابل در برابر انتقدادها سینه چاک کند.

او ادامه داد:

انتظار نداشتیم که نوربخش به کیوان ساکت چنین پاسخ تندی بدهد. او به عنوان رئیس صنف باید آرامش خودش را حفظ کند. مدیریت باید صبوری و از خودگذشتگی داشته باشد. این بی تحملی خانه موسیقی برای خیلی از ما که از دور قضایا را نگاه می‌کنیم قابل هزم نیست. حرف‌های آقای نوربخش از نظر علم موسیقی محلی از اعراب ندارد. حرف‌های نوربخش نشان می دهد که ایشان مطالعه چندانی در زمینه موسیقی ندارد.

مختاباد درباره مدیریت خانه موسیقی و عدمِ تحول در روند کاریشان، گفت:

شاید این آقایان خسته شده اند. مدیریت در همه جای دنیا دوره‌ای دارد. این دوره که بگذرد کار برای افراد تکراری و روزمره می‌شود. آدم های جدید باید بیایند و خانه را با نگاهی جدید اداره کنند. آقایان خسته شده‌اند. صنف خانه موسیقی باید با قدرت به کارش ادامه دهد. اگر قرار بود اصلاحی در روندِ خانه موسیقی ایجاد شود که کار به اینجا کشیده نمیشد. آدم های بسیاری آمدند و صحبت کردند و گفتند که این کارها غلط است. اما گوشِ مدیران خانه موسیقی بدهکار نبود.

منبع: ریتمو

(Visited 36 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *