خالق نی نوا روی صحنه می‌رود/ دیدار حسین علیزاده با مخاطبانش در اهواز

خالق نی نوا روی صحنه می‌رود/ دیدار حسین علیزاده با مخاطبانش در اهواز

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده موسیقی در جدیدترین اجرای خود در اهواز روی صحنه می رود.

وی در این اجرا قطعات قبلا منتشر شده و جدید خود را برای مخاطبان می نوازد.

علیزاده در اوایل دههٔ هفتاد ریاست هنرستان موسیقی را بر عهده داشت. وی از چهره‌های تحسین‌شده موسیقی فیلم در ایران به شمار می‌آید و آثاری چون “دلشدگان”، “گبه”، “زشت و زیبا”، “زمانی برای مستی اسب‌ها”، “لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند”، “آواز گنجشک‌ها” و “ملکه” از ساخته‌های اوست.

وی با کسب ۴سیمرغ بلورین برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها، ملکه، مشترکاً به همراه مجید انتظامی برنده بیش‌ترین سیمرغ بلورین در بخش بهترین موسیقی متن از جشنواره فیلم فجر می‌باشد. دریافت جایزه بهترین موسیقی متن برای فیلم “آسمان زرد کم عمق” در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران در سال 1392 نیز از دیگر افتخارهایی است که علیزاده تاکنون به دست آورده است.

البوم موسیقی عاشورایی “نی نوا” از این اهنگساز و خواننده که از نظر برخی کارشناسان محبوبیتی برابر با قطعه “ایران”روح الله خالقی دارد، در زمان انتشار خود در مهر سال 62 با استقبال خوبی از سوی علاقمندان موسیقی رو به رو شد که در آن زمان چنین استقبالی از یک آلبوم موسیقی پس از انقلاب اسلامی، صورت نگرفته بود.

“نی نوا” از قطعه های مختلفی تشکیل شده که “درآمد”، “نغمه”،” جامه دران”، “نهفت” ، “فرود” و “رقص سماع” از جمله قطعه های این اثر موسیقایی به شمار می رود.

حسین علیزاده که خلق قطعه “نی نوا” را مربوط به دوران کودکی خود می داند، در روز عاشورا متولد شده و مادرش به همین دلیل نام “حسین” را برای او انتخاب کرده است.

سلانه‌سازی از ابتکارات علیزاده است و صدایی شبیه عود و تار دارد. ابداع مقام داد و بیداد که از ترکیب گوشهٔ داد ازدستگاه ماهور و گوشهٔ بیداد از دستگاه همایون است، از دیگر ابتکارهای حسین علیزاده است. این شخصیت هنری کشور تا کنون چندین جلد کتاب نیز در عرصه موسیقی تالیف و منتشر کرده است.

این آهنگساز برجسته موسیقی معتقد است فیلم “نفس” به کارگردانی نرگس آبیار در سینمای ایران شبیه ندارد، فیلم اندیشه است و او را به دنیای دیگری برد.

کنسرت حسین علیزاده روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه ساعت 20:00 و 22:30 در تالار آفتاب اهواز برگزار می شود.

منبع: میزان

(Visited 85 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *