بزرگ لشگری به جایگاه ابدی بدرقه شد

بزرگ لشگری به جایگاه ابدی بدرقه شد

پیکر بزرگ لشگری نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی، صبح امروز از مقابل تالار وحدت به سمت بهشت زهرا تشییع شد

مراسم تشییع پیکر بزرگ لشگری نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی، صبح امروز پنج‌شنبه 23 فروردین 1397 در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم جمعی از چهره‌های حوزه موسیقی حضور داشتند.در این مراسم که از ساعت 9:00 صبح آغاز شد، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نخستین سخنران بود.

نوربخش گفت: ما امروز در سوگ بزرگ‌مردی هستیم که به حق نامش با وجودش همخوانی داشت و«بزرگ» شایسته‌ی او بود.این هنرمند از جمله افرادی بود که در دهه‌های مختلف، فعالیت‌های بسیار ارزشمندی را در عرصه نوازندگی و آهنگسازی در رادیو انجام داد؛ به طوری که بسیاری از علاقه‌مندان و مخاطبان موسیقی و جامعه هنری با آثار ایشان آشنایی دارند. استاد لشگری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وظیفه مهمتری را بر عهده گرفت و آن کارآفرینی بود. مرحوم لشگری در زمینه کارآفرینی و اشتغال جوانان همواره دلمشغولی زیادی داشت و اهالی موسیقی می‌دانند مجموعه بزرگی که ایشان طی سال‌های اخیر راه‌اندازی و آن را گسترش داده است، چه خدمات قابل توجهی را به عرصه موسیقی ارائه داده است.

نوربخش ادامه داد: در سال‌های اخیر توفیق این را داشتیم که به بهانه تولد ایشان، دور هم جمع می‌شدیم و نکته‌ای که در این میان برای من بسیار حائز اهمیت بود. علاقه شدید ایشان به همگرایی هنرمندان در مناسبت‌های مختلف بود. او از جمله هنرمندانی بود که با یک اشتیاق زایدالوصف همواره جوانه‌های امید را در موسیقی این کشور پرتوافکنی می‌کرد و به هنرمندان جوان این عرصه تا آنجا که در توان بود، کمک می‌کرد. به هر ترتیب درست است که استاد بزرگ لشگری جسمشان از میان ما رفته است، اما آرمان‌هایشان وجود دارد و مجموعه‌ای که تحت نظر ایشان به فعالیت مشغول است، به کارش ادامه خواهد داد.

محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی هم در این مراسم قبل از اجرای یک قطعه آوازی گفت: امیدوارم روح استاد بزرگ لشگری همواره شاد باشد و ما بدانیم که یاد و نام این هنرمند گرانقدر موسیقی ایران تا ابد در خاطره‌ها و قلب فرهنگی این کشور باقی می‌ماند.

معتمدی پس از صحبت‌های کوتاهش، دقایقی آواز خواند.

سید محمد میرزمانی رییس هیأت مدیره خانه موسیقی نیز در مراسم تشییع پیکر مرحوم بزرگ لشگری گفت: مردان بزرگ و نامور جایگاه خاصی در تمدن ایران بزرگ دارند و من بر این باورم تمدن ایران قطعاً بر پایه حضور افرادی چون بزرگ لشگری بنا شده که در حوزه‌های مختلف هنری مشغول به کار و فعالیت هستند. به هر ترتیب به نظر می‌رسد ما در حال از دست دادن این ستارگان درخشان تمدن ایران هستیم که جایگاه و جایگزینی برای آنها دیگر وجود ندارد. من امیدوارم در سال جاری بتوانیم با حضور تمامی اهالی خانه موسیقی و مدیریت آقای علی ترابی در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فضا را به سمتی هدایت کنیم که از این‌گونه ستارگان به جامعه موسیقی معرفی شوند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که شاهد انتشار زیاد آثار موسیقایی هستیم، واقعاً جایگاه نغمات جاودانه کجاست و چرا ما نمی‌توانیم مانند گذشته آثار ارزشمند و جاودانه‌ای را در عرصه موسیقی تولید کنیم. من امیدوارم که هرکس از این دنیا می‌رود، بزرگ از دنیا برود.

علی مرادخانی معاون هنری پیشینِ وزیر ارشاد و مدیر موزه موسیقی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد بزرگ لشگری گفت: خیلی متأسفم که در شرایطی هستیم که یکی از بزرگان موسیقی را از دست دادیم؛ به همین جهت خدمت شما عزیزان توصیه می‌کنم که همیشه بدون هیچ دلیلی پیش یکی از بزرگان بروید و با او درباره مسائل مختلف موسیقی نشست و برخاست کنید.

او ادامه داد: جناب بزرگ لشگری از جمله هنرمندانی بود که هر وقت از کار خسته می‌شدم، به بهانه‌ای پیش او می‌رفتم؛ او انسانی متوکل بود که کارهای شایسته و بزرگی را انجام داد. بیشترین دغدغه او، توجه به جوانان و نشر دانش میان آنها بود و چقدر خوب آثاری که او از خود بر جای گذاشت، این‌چنین مورد تحسین مردم قرار گرفته است. ما باید قدردان عمر پربرکت این هنرمند باشیم.

حسام ساختیانچی نوه مرحوم بزرگ لشگری در پایان این مراسم گفت: به نمایندگی از خانواده‌های لشگری و ساختیانچی، از همه شما عزیزانی که در این مراسم حضور پیدا کردید، تشکر می‌کنم. فقط ذکر این نکته که وصیتنامه پدربزرگ پر از آغاز است. او در این وصیتنامه به همه نسبت به تشویق، ترویج، مهرورزی، هدف خانوادگی و بسترسازی برای جوانان تأکید زیادی داشت که امیدوارم بازماندگانش بتوانند ادامه‌دهنده راه او باشند.

در پایان این مراسم، پیکر بزرگ لشگری بر دوش نزدیکانش و اهالی موسیقی به سمت بهشت زهرا تشییع شد تا در آنجا در جایگاه ابدی آرام گیرد.

علی مرادخانی، حمیدرضا نوربخش، سید محمد مجتبی حسینی، محمد منتشری، میلاد کیایی، بردیا صدرنوری، ناصر ایزدی، فاضل جمشیدی، محمد معتمدی، داود گنجه‌ای، بهرام گودرزی، علیرضا پورامید، شهرام صارمی، سید محمد میرزمانی و علی ترابی، از جمله افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

مراسم یادبود بزرگ لشگری، شنبه 25 فروردین 1397 از ساعت 16:00 تا 17:00 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

(Visited 40 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *