اظهارات کیتارو پیش از کنسرت تهران/ برای ایرانی‌ها تجربه جدیدی می‌آورم

اظهارات کیتارو پیش از کنسرت تهران/ برای ایرانی‌ها تجربه جدیدی می‌آورم

ماسانوری تاکاهاشی ملقب به «کیتارو» طی نخستین اظهار نظر رسمی خود درباره کنسرت اردیبهشت ماهش در ایران درباره جزئیات این کنسرت گفت: اجرای این بار من در ایران به شیوه kojiki and universe خواهد بود. من حدود ۲۸ سال پیش آهنگی ساختم به نام «کوجیکی» که تصویری بسیار زیبا از سیاره و جهان عالم بود. برای ساخت این قطعه آقای پروفسور کازوناری شیباتا که از استادان برجسته و معروف در زمینه منظومه شمسی است کمک قابل توجهی انجام داد. این اجرا مفاهیمی در خود دارد که فقط با غرق شدن در نت به نت این موسیقی می‌شود نسبت به درک آن سعی و تلاش کرد.

کیتارو درباره استقبال ایرانی‌ها از اثر «جاده ابریشم» نیز معتقد است: خیلی خوشحالم که مردم این قطعه را دوست دارند. البته مایلم مراتب تشکر و قدردانی خودم را از تاثیر فرهنگ فارسی و ایرانی بابت ساخت این قطعه و فیلم مستند «جاده ابریشم» که برگرفته از فرهنگ غنی منطقه شماست اعلام کنم. موفقیت این اثر در همه دنیا را تاثیری از هنر ایرانی‌ها می دانم و قطعا آن را در کنسرت پیش رو در اردیبهشت ماه اجرا خواهم کرد. من تصمیم دارم در کنسرت اردیبهشت تجربه جدیدی برای ایرانی‌ها به ارمغان بیاورم.

وی  درباره شناختش از موسیقی ایران و هنرمندان ایرانی نیز گفت: من موزیک خیلی از هنرمندان و موزیسین های ایرانی را گوش دادم. به هنگام ساخت سری «جاده ابریشم» علاقه زیادی به نواهای موسیقی سنتی ایران در من به وجود آمد و در کل علاقه مند به فرهنگ سرزمین ایران هستم. موسیقی نواحی ایران را بارها گوش کرده ام و از آنها چیزهای زیادی آموختم و کشف کردم. مشخصا ایران دارای گنجینه‌های زیادی از موسیقی در بخش های مختلف آن است و کشف همه این گنجینه ها بسیار زمان بر و طولانی خواهد بود.

کیتارو توضیح داد: ما ملت‌های زیادی در کره خاکی داریم و بر اساس ملیت‌های مختلف، آهنگ‌ها و ترانه‌های مختلفی برای اجرا داریم و می‌توانیم این را از طریق زبان موسیقی با هم تقسیم کنیم. فرهنگ و آیین‌های هر ملتی در یک جفرافیای خاص همیشه قابل توجه و مورد احترام من بوده و هست. این جزیی از تفکرات و ایدئولوژی من است که بتوانم با دانستن آداب و رسوم ملل مختلف، سعی در اجرایی در خور شان با ذائقه آن شنونده داشته باشم. گفتمان فرهنگی یا بهتر بگویم گفتگو از طریق موسیقی که از نظر من مقدس نیز است، همواره برای من یک نگاه پراهمیت بوده و همواره تلاش کرده‌ام بتوانم در بهترین شرایط آن را به گوش همه برسانم.

وی در پایان بیان کرد: شاید یکی از خاصیت‌ها موسیقی من این است که مخاطب و شنونده را با خود به سفری به اقصی نقاط جهان می برد. این برای من خوشایند است و به شدت پرهیجان. شنونده این آثار به خاطر این سفر پرهیجان است که تا انتها با من همراه می شود و همین برای من بهترین لذت ها را در پی داشته است.

کنسرت «کیتارو» روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری در سالن وزارت کشور تهران برگزار خواهد شد.

منبع: مهر

(Visited 39 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *