توجه مردم به موسیقی فاخر روزبه‌روز کم‌تر می‌شود

توجه مردم به موسیقی فاخر روزبه‌روز کم‌تر می‌شود

مجید ناظم پور با بهره‌گیری از محضر اساتید بنام موسیقی، بیش از ۳۰ سال است که در سه حوزه نوازندگی و آهنگسازی، ساز سازی و پژوهش، نقش به سزایی در معرفی و تکامل ساز عود داشته است. محصول این تلاش‌ها و پژوهش‌ها به ابداع شیوه‌ای در نوازندگی عود انجامید که هم ازنظر تکنیک و نوع آوری موردتوجه جامعه جهانی است و هم حافظ اصالت‌های موسیقی ایرانی است. او کنسرت‌های بسیاری در ایران و سایر کشورهای جهان داشته است. از آلبوم‌های منتشرشده او می‌توان به “راز ساحل”، “کنسرت بربط”، “فلسفه”، “آلبوم‌های بررسی تاریخچه عود” و … اشاره کرد. وی مؤسس اولین مرکز آموزش تخصصی عود به نام “خانه عود ایران” است. وضعیت موسیقی امروز را از زبان این پژوهشگر بشنوید.

به‌عنوان یک نوازنده وضعیت موسیقى روز را چطور می‌بینید؟

می‌توانم بگویم اوضاع موسیقی در حال حاضر در کشورمان در بدترین شکل ممکن خود قرار دارد. این امر دلایل متعددی دارد. یکی این است که تکلیف انواع موسیقی مشخص نیست. وقتی از موسیقی پاپ به‌عنوان موسیقی عامه‌پسند یاد می‌کنیم باید در سطح کیفی مطلوبی باشد. موسیقی پاپ هم تعریف خاص خود را دارد، اما متأسفانه امروزه شاهد انتشار آلبوم‌هایی هستیم که از نظر آهنگسازی و مضامین اشعار در سطح پایینی قرار دارند. مهم‌ترین نکته در یک اثر موسیقیایی به عقیده عوام، خواننده است. امروزه با دستگاه‌هایی که روی صدا کار می‌کند هرکسی با رعایت روابط و هزینه کردن، می‌تواند خواننده مشهوری شود. به‌عنوان یک پژوهشگر موسیقی بیشتر صداهایی که از خوانندگان پاپ می‌شنوم، صداهایی بازسازی‌شده و با سطح کیفی بسیار پایین هستند.

موسیقی سنتی در چه وضعیتی قرار دارد؟

در حوزه موسیقی سنتی نیز مشکلات بسیار زیادی داریم. روزبه‌روز توجه مردم به موسیقی فاخر و جدی کم‌تر می‌شود و این موضوع بر فروش آلبوم‌های این موسیقی‌دانان تأثیرگذار است. متأسفانه وضعیت انتشار آلبوم بسیار بد است و صرفه مادی ندارد که کسی بخواهد آلبوم منتشر کند.

علت را چه می‌دانید؟

 با عدم وجود قانون کپی‌رایت ما هیچ‌گونه حمایتی پس از تولید نداریم. به‌راحتی آثارمان از طریق اینترنت در اختیار قرار می‌گیرد و دانلود رایگان می‌کنند. حقوق هنرمندان رعایت نمی‌شود و در نظر نمی‌گیرند بسیاری از راه هنرشان امرارمعاش می‌کنند. منطقی است که این روزها تولید آلبوم جدی با ضرر همراه خواهد بود.

منبع: هنرآنلاین

(Visited 38 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *