انتشار یک نامه دیگر در میان اهالی موسیقی این‌بار در حمایت از علی ترابی

انتشار یک نامه دیگر در میان اهالی موسیقی این‌بار در حمایت از علی ترابی

روز گذشته نامه‌ای خطاب به سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و در حمایت از مدیرکل کنونی دفتر موسیقی یعنی فرزاد طالبی منتشر شد که نام حدود 100 نفر از اهالی موسیقی به عنوان امضاکنندگان نامه در آن آورده شده است. این در حالی است که برخی از چهره‌های موسیقی که نام‌شان در این نامه آمده از محتوای آن اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند. برای مثال سالار عقیلی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره نامه‌ای که روز گذشته در حمایت از مدیرکل کنونی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد و نام او نیز در جمع حمایت کنندگان بود، گفت: من اصلا از این نامه خبر ندارم و نمی‌دانم چه کسی و با چه هدفی نام من را در این نامه قرار داده است. البته بیانیه‌ای در این خصوص تنظیم کرده‌ام که امروز منتشر خواهم کرد و قطعا از طریق مراجع قانونی نیز پیگیر این ماجرا خواهم شد.

برخی دیگر از چهره‌های شناخته شده موسیقی نیز ضمن اظهار بی‌اطلاعی از متن نامه عنوان می‌کنند که به آنها گفته شده قرار است فردی به‌جای مدیرکل کنونی دفتر موسیقی منصوب شود که از ریشه با موسیقی مخالفت دارد و قطعا شرایط بدی برای جامعه موسیقی به وجود خواهد آمد. حمید متبسم در این باره در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: من هیچ نامه‌ای را در این‌باره ندیده‌ام و امضا نکرده‌ام، منتهی به من گفتند قرار است آقای طالبی برکنار شوند و فردی که کلا با موسیقی مخالف است جایگیزین وی شود و من باتوجه به چنین توضیحی گفتم اگر آقای طالبی باشند بهتر است. اما اکنون که فهمیده‌ام نام آقای علی ترابی به‌عنوان جایگزین اصلی ایشان مطرح است به نظرم هیچ ایرادی ندارد یک مدیر خوب برود و یک مدیر خوب دیگر بیاید.

حال در همین شرایط از انتشار نامه دیگری در میان اهالی موسیقی سخن به میان آمده که این‌بار در حمایت از علی ترابی نوشته و امضا شده است.

نامه جدید ظاهرا امضاهای تازه دیگری را در پای خود دارد. ازجمله این امضاکنندگان می‌توان به افرادی چون لوریس چکناواریان، علی قمصری، حممید متبسم، علی اکبر مرادی، کریستف رضاعی، سامان احتشامی، محسن شریفیان، کیوان ساکت، امید نعمتی، بهزاد عبدی، بردیا کیارس، صبا علیزاده، سیامک جهانگیری، کیاوش صاحب نسق، نگار خارکن، ساسان فاطمی، حسام اینانلو، پویان بیگلر، پوریا اخواص، میرعلیرضا میرعلینقی، کیوان میرهادی، آیدین احمدی‌نژاد، علی رادمان، پدرام فریوسفی، حسین علیشا‌پور، جواد بطحایی، ارد انزابی‌پور، بهنام معصومی، رضا فرهادی، بهنام ابوالقاسم، رازمیک اوحانیان، میدیا فرج‌نژاد، علی بوستان، دارا دارایی، سیدابوالحسن مختاباد، آریا محافظ، محمدرضا تفضلی، علی بهرامی، پریچهر خواجه، محسن خباز، حیدر کاکایی، فرشاد توکلی، شهلا میلانی، درشن آنانند، سعید نائب محمدی، همایون نصیری، فرید خردمند، مسعود حبیبی، رافائل میناسکانیان، هاله سیفی‌زاده، رامین صدیقی، علی رحیمیان، رامین بهنا، شهرام صارمی، مانی جعفرزاده، کیوان فرزین، محمدرضا فیاض، بهرنگ تنکابنی، محسن علیزادگان، سیدمهدی قادری،  پویان فرزین، سیدمحمد حسین مقدس تفرشی، احمدرضاخواه و حمید بهروزی‌نیا اشاره کرد.

متن نامه دوم به این شرح است:

«به نام خداوند جان و خِرد

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

جناب آقای سیّد عباس صالحی

با سلام و احترام

با قوت گرفتن زمزمه‌های تغییر قطعی در ریاست دفتر موسیقی امضاکنندگان این نامه فارغ از هرگونه جهت‌گیری سیاسی، منافع شخصی و یا گروهی لازم می‌بینند موارد زیر را به آگاهی آن مقام محترم برسانند:

در حالی که گمانه‌زنی‌ها مبنی بر حضور یکی از مدیران خوشنام پیشین جهت مدیریت دفتر موسیقی نور امیدی را در بین اهالی این هنر روشن کرده اما بیم آن می‌رود که این کورسو با اقدامات مسبوق به سابقه گروهی کوچک متشکل از چند تن از هم‌صنفان ما که صرفا بنابر منافع محفلی می‌کوشند برای تصدّی مناصب مرتبط با موسیقی توجه جنابعالی را به حامیان محفل خود بالاخص در دوران معاونت هنری پیشین جلب کنند، به خاموشی‌گراید.

از این‌رو ما امضا‌کنندگان نامه‌ی حاضر بر خود فرضی اخلاقی می‌دانیم که ضمن قدردانی از مدیریت توأم با حُسن نظر و همکاری جناب آقای فرزاد طالبی در طول دوره‌ی گذشته؛ باتوجّه به مردم داری، پاکدستی، همچنین حُسن سابقه‌ در انجمن موسیقی، معاونت و سرپرستیِ موفق و بی‌حاشیه بر دفتر موسیقی، مدیریت اجرایی موفق بر چندین دوره از جشنواره‌ی موسیقی جوان، مدیریت اجرایی موفق و بی‌حاشیه در چندین دوره از جشنواره‌ی موسیقی فجر و همچنین تبری ‌جستن سنجیده از سه دوره‌ی اخیر بسیار پرحاشیه‌ و ضعیف این جشنواره، جناب آقای علی ترابی را به عنوان بهترین گزینه‌ حاضر برای تصدّی ریاست دفتر موسیقی به آن مقام و معاون محترم امور هنری پیشنهاد دهیم.

با امید به توجه آن وزارتخانه و سیاست‌های فرهنگی و هنری دولت محترم به منافع جمعی اهالی موسیقی – و نه صرفا گروهی خاص- پیشاپیش از هم‌دلی و همراهی شما سپاسگزاریم.»

چنین وزن‌کشی و تلاشی برای انتصاب مدیرکل دفتر موسیقی آن هم در میان اهالی موسیقی تاکنون بی‌سابقه بوده و هرگز جامعه موسیقی برای انتصاب فردی در این سمت چنین پا فشاری نکرده‌اند. هر چند فرزاد طالبی در مقام مدیرکل دفتر موسیقی طی دو سال گذشته عملکرد قابل دفاعی داشته منتهی نارضایتی جامعه موسیقی از معاون پیشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اطرافیانش که کماکان تلاش دارند برخی راه‌های نفوذشان را در دفتر موسیقی همچنان باز نگه دارند باعث چنین واکنش‌های صریحی از سوی اهالی موسیقی شده است. با وجود این کشمکش‌هایی که در نگاه اول به نظر می‌رسد شاید چندان خوشایند نباشد اما برانگیخته شدن حساسیت جامعه موسیقی نسبت به انتخاب مسئولان این عرصه و مشارکت در روند انتخاب آنها به نظر می‌رسد اتفاق جدیدی باشد که هرگز در این حوزه سابقه نداشته است.

منبع: ایلنا

(Visited 65 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *