اولین اجرای «ملت عشق» با نمک موسیقی هندی

اولین اجرای «ملت عشق» با نمک موسیقی هندی

«روزبه نعمت‌اللهی» پس از برگزاری تور اجراهای خود در شهرهای مختلف ایران، هفدهم اسفندماه پس از مدتی دوری از پایتخت در سالن برج میلاد تهران روی صحنه رفت. برنامه این خواننده با عنوان کنسرت «ملت عشق» به همت شرکت «ترانه شرقی» به مدیریت «محسن رجب‌پور» برگزار شد. روزبه نعمت‌اللهی در این برنامه بخشی از اجرای خود را با همراهی ارکستر «آوای زمین» از هندوستان روی صحنه برد. گروهی به سرپرستی «وحید آیریان» که متشکل از دو نوازنده ایرانی و سه نوازنده هندوستانی است و در اجرای برخی قطعات این خواننده همراه او بودند. اتفاقی که حتی اگر بخش بیشتری از کنسرت را هم به خود اختصاص می‌داد تفاوت‌های بیشتری در سایر قطعات هم ایجاد می‌کرد.

این خواننده برای رپرتوار کنسرتش تقریبا به صورت یکی در میان قطعات آرام و ریتمیک را انتخاب کرده بود و عاشقم باش، لعنت به تهران بدون تو و زمستون سایر کارهایی بودند که اجرا شدند. در ادامه پیام رونق و نوازنده هنگ‌درام به ارکستر اضافه شدند و با دوئتی جالب سراغ اورتور قطعه «سوگند» رفتند و این کار قطعه بعدی رپرتوار بود.

در ادامه نوبت به ورود گروه آوای زمین رسید. نوازندگانی از کشور ایران و هندوستان که جایگاه و سازهایشان از ابتدای برنامه روی استیج خودنمایی می‌کرد. ویواک ساموئل (اسلاید گیتار)، پاون نایک (هارمونیوم)، مجتبی کلانتری خرمی (دف و سه‌تار) و اودای رامداس (طبلا) اعضای گروه آوای زمین به سرپرستی وحید آیریان (تنبور) بودند. ملت عشق اولین اثری که با همراهی این گروه و همخوانی پاون نایک اجرا شد. این قطعه حدوداً سه هفته پیش در فضای مجازی منتشر شده بود و شعری از مولانا با تنظیم «پیام قربانی» دارد. پس از این قطعه، وحید آیریان از اجرای مجدد در ایران ابراز خوشحالی و از روزبه نعمت‌اللهی و دست‌اندرکاران این کنسرت بابت تلاش برای این موضوع تشکر کرد. بعد از این قطعه پاون نایک با شعری هندی برنامه را ادامه داد اما ملودی آن مربوط به قطعه «مست و دیوانه» بود که در ادامه نعمت‌اللهی شعر این قطعه را آغاز کرد. در قطعه بعدی ابتدا وحید آیریان با سولوی تنبور شروع به خواندن شعری فارسی که البته به دلیل کیفیت بسیار بد صدای هدمایکی که داشت، تقریباً هیچکدام از ابیاتی که می‌خواند واضح نبود! در ادامه این شعر و روی همین ملودی، روزبه نعمت‌اللهی به آنها ملحق شد و قطعه باز آمدم را خواند. بخش پایانی حضور این گروه هم با شعر دیگری از وحید آیریان آغاز و سولوی طبلای شنیدنی اودای رامداس نوازنده سرشناس هندی ختم شد.

حضور این گروه ایرانی – هندی که پیش از این آلبوم «حالیا» را در ایران منتشر کرده بودند اتفاق جالبی در کنسرت روزبه نعمت‌اللهی و در میان اجراهای غالباً یکنواخت پاپ این روزها بود.

منبع: موسیقی ما

(Visited 52 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *