سال ۹۶ و آلبوم نداده‌هایی که کنسرت‌هایشان سولد اوت شد

سال ۹۶ و آلبوم نداده‌هایی که کنسرت‌هایشان سولد اوت شد

در میان خوانندگان پاپی که علاقه‌مندانشان کنسرت‌هایشان را سولد اوت می‌کنند و خودشان در سال 96 تمرکزشان را بر همین موضوع گذاشتند و نه انتشار آلبوم، می‌توان به محسن یگانه، محمد علیزاده و حامد همایون اشاره کرد.

چهارمین آلبومی که محسن یگانه منتشر کرد «نگاه من» بود که در سال 94 توسط موسسه آوای فروهر به مدیریت محمد حاتم‌پور به بازار آمد، بعد از آن یگانه تمرکزش را بر برگزاری کنسرت گذاشت تا دی 95 که ویدئوی اجرای زنده قطعه «بهت قول می‌دم» را که در کنسرت نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرا کرده بود در فضای مجازی منتشر کرد. او بعد از آن باز هم بر اجراهای زنده‌ای که علاقه‌مندانش سولد اوتشان می‌کنند متمرکز شد.

محمد علیزاده که اسفند 91، آلبوم «دلت با منه» را در پکیجی همراه با آلبوم «سورپرایز» توسط موسسه ایران گام به مدیریت صدرالدین حسین‌خانی روانه بازار موسیقی کرده بود، دی 95 سومین آلبوم‌اش را با عنوان «گفتم نرو» منتشر کرد. او پایان سال 95 و در ادامه سال 96 را صرف برگزاری کنسرت‌هایی کرده و می‌کند که هر بار توسط علاقه‌مندانش سولد اوت می‌شود.

حامد همایون که اولین آلبومش دی 95 با عنوان «دوباره عشق» توسط موسسه ترانه شرقی به مدیریت محسن رجب‌پور روانه بازار شد، در طول سال 96 بر برگزاری کنسرت تمرکز کرد. هر چند رجب‌پور به تازگی اعلام کرده است که با تمام شدن سال 96، حامد همایون تا چند ماه در ایران کنسرتی نخواهد داشت چون او و گروهش می‌خواهند بر تولید آلبوم جدید تمرکز کنند.

انتشار آلبوم دیگر کارکرد ندارد؟

مشاهدات نشان می‌دهد حداقل در حوزه موسیقی پاپ، انتشار آلبوم کارکرد پیشین خود را از دست داده است و اگر به عنوان مثال در سال 85 بنیامین بهادری با انتشار آلبوم «85» و با قطعه‌ای چون «خاطره‌ها» یا همان «دنیا دیگه مثه تو نداره» به شهرت رسید، امروز دست به دست چرخیدن تک آهنگ‌ها در فضای مجازی است که همان کار را انجام می‌دهد و اگر میزان فروش آلبوم، نشان‌دهنده میزان استقبال مخاطبان بود امروز سولد اوت شدن کنسرت‌هاست که معیار شده است.

اتفاقات سال‌های اخیر در حوزه موسیقی پاپ نشان داده که نقطه ورود خوانندگان به بازار حرفه‌ای، دیگر انتشار اولین آلبوم نیست و این انتشار تک آهنگ در فضای مجازی است که راه را برای اجرای زنده و به بازار آمدن آلبوم هموار می‌کند.

از میان 10 خواننده‌ای که در سال 96 تجربه انتشار اولین آلبوم‌شان را از سر گذراندند ماکان بند و سینا شعبانخانی قبل از به بازار آمدن آلبوم‌شان به واسطه تک آهنگ‌ها و کنسرت‌هایشان شناخته شده بودند.

تک آهنگ‌های هیتِ «هر بار این دَرو» از ماکان بند و «جادوی خاص» از سینا شعبانخانی را حتی آن‌ها که از علاقه‌مندان موسیقی پاپ نیستند احتمالا در سواری و تاکسی شنیده‌اند! وجه اشتراک دیگر ماکان بند و شعبانخانی حضور هر دو در سی و سومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر و برنامه «دورهمی» با اجرای مهران مدیری است.

منبع: دنیای اقتصاد

 

(Visited 68 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *