موسیقی ما به سمت شو و نمایش می‌رود

موسیقی ما به سمت شو و نمایش می‌رود

مزدا انصاری از آهنگسازان مطرح موسیقی ایران است که آثاری همچون «آه باران» و «شب جدایی» را در کارنامه دارد. تخصص او موسیقی ارکسترال است و در بازسازی تصنیف‌های قدیمی تبحری ویژه دارد.

این نوازنده‌ی پیانو درباره اوضاع کنونی موسیقی ایرانی و همکاریش با خوانندگان جوان گفت: متاسفانه با شرایط نابه سامانی که در موسیقی کشور وجود دارد، جوانان نیاز به حمایت دارند. من در حد توان و سوادم سعی می‌کنم با جوانان همکاری داشته باشم. از نظر مسائل مالی هم سعی می‌کنم با کسانی که کار می‌کنم کنار بیایم تا خیلی به آنها فشار نیاید.

او ادامه داد:‌ بیزینس غلطی که در موسیقی حاکم است به موسیقی لطمه می‌زند. موسیقی ما به سمت شو و نمایش می‌رود و از اصل ماجرا دور می‌شود. مخالف هنرهای ترکیبی نیستم اما به شرطی که صرفِ سرگرمی و جذب مخاطب نباشد. یعنی باید کاری باشد که در راستای پیشبرد هر دو هنر باشد. در حوزه موسیقی، اجراها به سمت شوی صحنه‌ای می‌رود. این‌ها باعث لطمه خوردن موسیقی می‌شود.

انصاری درباره‌ی معضل تقلید در میان خوانندگان موسیقی ایرانی گفت: سیستم آموزشی صحیحی برای هنرجویان وجود نداشته که بتوانند براساس آن کار کنند. امروز سیستم آموزشی که فقط تکنیک‌ها را یاد دهد و از هنرجو بخواهد که برود و شبیه خودش بخواند، موجود نیست. به هنرجو یاد نمی‌دهند که خودش باید چکار کند. وقتی من می‌خواهم کتاب بنویسم از روی لغت‌نامه دهخدا کپی نمی‌کنم، بلکه می‌روم کتاب خودم را می‌نویسم و هر جا لازم باشد معنای لغتی را از لغت نامه دهخدا پیدا می‌کنم. در آواز خواندن هم اینگونه است. یعنی هنرجو باید از استادانش مانند لغت‌نامه دهخدا استفاده کند تا کتاب خودش را بنویسد.

منبع: تسنیم

(Visited 38 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *