برگزاری کنسرت موسیقی مشترک کودکان ایران و ترکمنستان

برگزاری کنسرت موسیقی مشترک کودکان ایران و ترکمنستان

«محمد جواد ابوالقاسمی» رایزن فرهنگی سفارت ایران در ترکمنستان در مراسم افتتاحیه کنسرت موسیقی مشترک کودکان ایران و ترکمنستان، ضمن قدردانی از «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و وزارت خارجه ترکمنستان بابت فراهم آوری بهترین شرایط برای برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد، بر اهمیت برگزاری این برنامه جهت توسعه و گسترش هر چه بیشتر فرهنگ و هنر دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکمنستان تاکید کرد.

وی در این مراسم که هیات اعزامی فرهنگی و سیاسی ایران، نمایندگان وزارت فرهنگ ترکمنستان و نیز والدین کودکان و هنردوستان محلی حضور داشتند، افزود: برگزاری چنین برنامه و جشنواره مشترک فرهنگی و هنری باعث می شود که کودکان ایران و ترکمنستان با فرهنگ، آداب و رسوم 2 کشور آشنایی بیشتری پیدا کنند.

هنرنمایی کودکان و نوجوانان گروه موسیقی «آراز» از استان آذربایجان شرقی که کوچکترین عضو آن تنها هفت سال دارد، در این کنسرت موسیقی مشترک مورد توجه و استقبال خاص حضار قرار گرفت.

در این کنسرت همچنین چندین گروه موسیقی کودکان و نوجوانان ترکمنستان و نیز گروه سرود رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‎آباد نیز برنامه مختلف از جمله برنامه موسیقی و ترانه سنتی به زبان ترکمنی و فارسی اجرا کردند که اجرای برنامه اجرای مشترک «کوشت دپدی» رقص سنتی ترکمنی توسط هنرمندان نوجوان ایران و ترکمنستان مورد توجه و تشویق حضار و هواداران قرار گرفت.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان، گروه 40 نفره از هنرمندان کشورمان را به عشق‌آباد (پایتخت ترکمنستان) اعزام کرده است.

اجرای کنسرت موسیقی، برپایی نمایشگاه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی در موزه هنرهای تجسمی ترکمنستان، برگزاری نشست تخصصی هنرمندان صنایع دستی دو کشور، نمایش فیلم‌های سینمایی در سینمای عشق‌آباد، اجرای کنسرت موسیقی مشترک کودکان ایران و ترکمنستان در تئاتر عروسکی ترکمنستان و … از جمله برنامه‌هایی هستند که روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان اجرا می‌شوند.

همچنین آیین اختتامیه و پایانی این رویداد هنری و فرهنگی، امروز عصر (جمعه ) 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی «مختومقلی» عشق‌آباد، با اجرای کنسرت مشترک ایران و ترکمنستان، برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

(Visited 51 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *