هنرنمایی بانوان هرمزگان و اصفهان در پایتخت

هنرنمایی بانوان هرمزگان و اصفهان در پایتخت

در دومین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، دو اجرای ویژه بانوان از گروه‌های «کیدی» از هرمزگان و «ژن دنگ» از اصفهان برگزار شد. این دو گروه تنها حضور بانوان موسیقیدان در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بود و البته این در حالی است که «نزهت امیری» نیز به عنوان یک رهبر ارکستر زن قرار است ارکستر «نغمه باران» را رهبری کند.
گروه هرمزگانی با قطعه «پامش» که ضرباهنگی سنگین داشت کنسرت خود را شروع کرد. این قطعه ویژه جمع‌های زنانه در عروسی‌ها است. بعد از آن، این گروه لالایی خواند و به دنبال آن واگویه‌های به غربت فرستادن نوعروسان را به اجرا درآورد. بعد از آن قطعه «زار» اجرا شد. حضار خواستار اجرای کامل موسیقی درمانی «زار» شدند که گفته شد امکان دود کردن گیاه و حرکات درمانگر روی صحنه وجود ندارد. در قسمت دوم، اجرای ضرباهنگ‌های تند اجرا شد. قطعات سلام علیکم زیور، ایبونه بار، پشت باغ مولوی، هوبادگنو، که لنجم ثمرن و سینگونگت دست تو کلک از دیگر قطعاتی بود که به اجرا درآمد. این گروه موسیقی نواحی را مهدیه شکری‌زاده بزنجانی و طیبه زندش با ساز جهله، یاسمن آوخ با ساز کسر، سحر محمدی با کمانچه، زیبا رون با پیپه، نجمه ناصری با دهل، صفورا کمالی زرکانی با جفتی و سرپرست گروه رومینا تنی با عود تشکیل می‌دادند.
در پایان این اجرا «رومینا تنی» به همراه دختران هنرمند بندری دو قطعه شاد دیگر نیز نواختند. سی وسومین جشنواره موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه با اجرای گروه های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و برج میلاد تهران برگزار می شود.

 

منبع: موسیقی ما

(Visited 81 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *