پیام مدیرکل دفتر موسیقی به سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

پیام مدیرکل دفتر موسیقی به سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

در متن پیام فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) آمده است:

باسمه تعالی

هنر، پرده‌دار راز آفرینش و تجلّی‌گاه تلاش انسان برای گشودن فرصت‌هایی رو به جاودانگی است و «موسیقی»، طنین‌انداز این نیاز در گوش هستی. هنری که رسالت عمیق خود، برای ترسیم معنویت گرایی و زیبا‌شناسی انسان‌های منزّه را در فراگیر‌ترین و آشنا‌ترین ابزار، یعنی نغمه‌ها و آوا‌ها، نشان می‌دهد و گواه از حافظۀ تاریخ می‌گیرد که: ما همه اجزای آدم بوده‌ایم در بهشت این لحن‌ها بشنوده‌ایم.
زیست اجتماعی ساکنان ایران اسلامی هم به گویا‌ترین زبان، همین را گواهی می‌دهد و گوشزد می‌نماید که این هنر، بی‌نیاز به واسطه، رسا‌ترین پیام رسان و مؤثر‌ترین زبان فرهنگیِ بی‌ترجمانی است که از همیشه تا امروز، آیینۀ هویّت بلند، ذوق ظریف و مرام صلح گرایانۀ ایرانیان برای سایر ملل به شمار می‌رود.
از این رو، جشنوارهٔ بین المللی موسیقی فجر، به شایستگی پرچمداری میراث گرانقدر ناملموس و گنجینۀ شفاهی این سرزمین را به دوش گرفته و بر این پایه، انتظاری دور از دست نیست که این رخداد بزرگ، هر سال، شایسته و جامع‌تر از پیش، به رشد و ارتقاء خود بیندیشد. اندیشه‌ای برای تقویت مشترکات خود با موسیقی کشورهای حوزۀ «ایران فرهنگی»، به ویژه مردمان همسایه و نیز نگاهی هوشمندانه برای بهره یابی از فراز‌ها و تجربیّات مفید موسیقی سایر کشور‌ها و همچنین اعتبار یابی روز افزون جایزه و سنجۀ معتبر «باربد».
و اینک «جشنواره موسیقی فجر» در تداوم مسیر تکوینی و ارتقایی خود، به سی و سومین منزل از منازل امید بخش خود رسیده است تا از پیشکسوتان و هنرمندان راه آشنا بهره‌هایی تازه بردارد امّا یقینا «دفتر پیشنهادات این جشنواره، برای دریافت و به کاربندی نظریات مناسب و متناسب، همچنان گشوده می‌ماند.

فرزاد طالبی

مدیرکل دفتر امور موسیقی

 

منبع: ایلنا

(Visited 38 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *