از موسیقی جنوب تا ساحل مکران در کنسرت لیان

از موسیقی جنوب تا ساحل مکران در کنسرت لیان

شب گذشته کنسرت گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان در تالار وحدت تهران برگزار شد و مخاطبان شاهد اجرای موسیقی‌هایی از اقلیم‌های مختلف ایران بودند.

تالار وحدت تهران طی دو شب میزبان گروه لیان و موسیقی جنوب بود؛ محسن شریفیان در ابتدای کنسرت شب گذشته‌ رو به حاضرین گفت: خوش آمدید به کنسرت گروه لیان. موسیقی بوشهر سرشار از زندگی و ریتم است و خوشحالیم در قلب ایران، می توانیم آوا و ضربان موسیقی جنوب را برای شما اجرا کنیم.

کنسرت گروه لیان در این اجرا با حرکات آئینی از سوی گروهی شش نفره به سرپرستی علی اولیانژاد همراه بود. محسن شریفیان درباره این گروه هم گفت: لیان همیشه حط شکن بوده و سعی داشته بهترین‌ها را برای مخاطبش در نظر بگیرد. این حرکات ریشه در آئین‌‌ها و فرهنگ جنوب دارد و هر کدام از آنها تفسیری از زندگی اهالی و مردم جنوب است. امشب برای اولین بار این بخش از برنامه به اجرای لیان اضافه شده و خوشحالیم که از این بخش استقبال کردید.

در ادامه و پس از اضافه شدن «زانیار حسامی» (نوازنده دف) به گروه، شریفیان گفت: در ماه‌های گذشته زلزله تلخ و اتفاقات ناگوار کرمانشاه همه ما را غمگین کرد. در همان ایام بود که ما قطعه ای برگرفته از موسیقی کُردی را ساختیم و امشب برای احترام به همه هموطنان در حضور یکی از بزرگترین موزیسین‌های کُرد، که افتخار میزبانی از ایشان را داریم، این اثر را اجرا می‌کنیم.

محسن شریفیان پس از این قطعه با معرفی «کیهان کلهر» که در سالن حضور داشت، از او به عنوان یکی از مشاهیر موسیقی ایران در جهان یاد کرد.

شریفیان در ادامه با دعوت از گروه ساحل مکران» که از جمله گروه‌های فعال در بلوچستان هستند، اجرایی مشترک با اعضای این گروه را در بخش بعدی برنامه‌اش تجربه کرد و سپس گفت: در ماه های گذشته به مناطقی از استان سیستان و بلوچستان سفر کردیم و در حمایت از نوازنده ها و هنرمندان این منطقه محروم، برنامه‌هایی را برگزار کردیم. همین جا لازم است از صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل این مجموعه جناب آقای سید حسین سیدزاده تشکری جانانه داشته باشم که با حمایت از این گروه‌ها، زمینه ساز اشاعه فرهنگ موسیقی و هنر این بخش از ایران شده اند.

شریفیان پس از اجراى قطعات مختلف موسیقى دریانوردان خواستار آزادى ماهیگیران زندان شده در کشورهاى خلیج فارس شد. ماهیگیرانى که براى امرار معاش خود دل به دریا زده بودند.

شریفیان در این باره گفت: درخواستی از وزارت امور خارجه دارم امیدورام برای آزادی صیادان و ماهیگیران ایرانی که برای امرار معاش تلاش می کنند ولی به اشتباه از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس بازداشت شده‌اند، تلاش کند. در سفری که به جنوب ایران داشتم بارها و بارها از من خواستند نسبت به این موضوع اطلاع رسانی کنم و فقط تنها تریبون من همین کنسرت است و امیدوارم مسئولین در این باره اقدامات دیپلماتیک را انجام دهند.

«خیام خوانی» که همیشه از برنامه‌های کنسرت لیان بوده، اجرا شد و پس از اتمام این بخش محسن شریفیان گفت: همواره منتقد سیاست‌های صدا و سیما بوده و هستم ولی همیشه و در تمام مراحل زندگی خود سعی کرده ام خارج از نگاه شخصی و بر اساس واقعیات سخن بگویم. یکی از هنرمندان مهم تلویزیون که نقش بزرگی را در معرفی موسیقی بوشهر از طریق عروسک محبوب جناب خان در کل ایران داشت امشب مهمان ماست و خوشحال تر خواهیم شد که محمد بحرانی و جناب خان هر چه زودتر به تلویزیون بازگردند.

محسن شریفیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش نیز گفت: هماهنگ کردن این همه گروه محلی و ترتیب دادن این محتوای رنگارنگ برای این کنسرت، فقط و فقط در جهت معرفی گنج‌های موسیقی نواحی در ایران به مخاطبان بود. کار بسیار سختی را مدیریت کردیم و از زحمات همه بچه ها ممنونم.

اوکلو فرامرزی، آکا صفوی، امین سلیمیان، مرتضی پالیزدان، حمید اکبری، حسین کاوه خو، حمزه مقدم، مرتی عزیززاده و… نوازنده‌های گروه لیان را تشکیل می‌دادند.

منبع: فارس

(Visited 27 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *