جشن شادیانه های شب چله اقوام آذرى

جشن شادیانه های شب چله اقوام آذرى

دومین روز از چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار در حالی برگزار شد که هنرمندان برگزیده موسیقی آذربایجان شرقی، شادیانه های شب چله اقوام آذری را در تالار رودکی اجرا کردند.
اين روزها چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار در تالار رودكى ميزبان عاشيق هاى شمال غرب ايران است. عاشيق هايى كه صادقانه از افسانه هاى قره داغ تا افسانه عاشق ها را روايت مى كنند و با زبان مشتركى كه موسيقى است از قصه هاى درياچه اروميه و شاديانه هاى شب چله مى گويند.
پنجشنبه شب 30 آذر هنرمندان تبريز و اهر در طولانی ترین شب سال، شاد چيلله گئجه سى يا همان شاديانه هاى شب چله را برای مخاطبانشان اجرا کردند.
علی مغازه ای دبیرهنری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار در ابتدای این برنامه گفت: «ما قبل از برگزاری دوره های مختلف فستیوال آینه دار به طور کامل به شناسایی موسیقی های مناطق مورد نظرمان می پردازیم و تمام تلاش هم بر این است که به تمامی جزییات پرداخته شود تا گونه ای در این پژوهش ها مغفول واقع نشود. اما جالب است شما بدانید بسیاری از گونه هایی که ما برای حضور در این دوره از فستیوال دعوت کرده ایم به طور کامل رو به فراموشی است و هنرمندان این سبک ها هم اکنون به طور کامل خانه نشین هستند که اگر پای صحبت های آنها بنشینید درد دل های زیادی برای گفتن دارند.»
او در بخش بعدی از صحبت های خود به معرفی گروه های شرکت کننده در بخش اول و موسیقی موقامی منطقه آذربایجان در استان های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان پرداخت و گفت: «برنامه ها و بازی های آئینی که شما امشب شاهد اجرای آنها خواهید بود به گونه ای است که مطمئنم تالار رودکی را لرزانده و شب خوبی را برای همه ما رقم خواهد زد.»
این پژوهشگر در ادامه صحبت های خود با اشاره به زلزله چهارشنبه شب تهران گفت: «هنرمندانی که برای اجرا در این فستیوال به تهران سفر کرده اند، پس از زلزله آذربایجان آرزو کردند که هرگز در تهران چنین اتفاقی نیفتد. آنها در همین چند روز از مردم ورزقان یاد کردند و گفتند هنوز قلب آذربایجان زخم است و ما برای همهمردم ایران آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.»
دبیر هنری فستیوال آینه دار با اشاره به کیفیت مناسبت اجراهای در نظر گرفته شده در این دوره از فستیوال توضیح داد: «جوانان فعال در موسیقی آذربایجان معتقدند موسیقی اقوام ایران موسیقی فعالی نبوده و در عوض موسیقی کشور آذربایجان است که در پرکاری به سر می برود و اتفاقا از این جهت است که جوانان کشور ما معطوف به آن کشور می شوند. ولی من خوب به یاد دارم عالیم قاسم اُف هنرمند موسیقی مقامی آذربایجان در نشستی گفته بود در ایران هنرمندان خوبی در حوزه موسیقی دارید، نمی دانم چرا از من برای این کار دعوت می کنید؟»
در بخش اول که به نسبت برنامه های اجرا شده روز اول از حال وهوای شادتری برخوردار بود، گروه «گنجلیک» به سرپرستی یعقوب قهرمانی به اجرای بازی های آیینی آذری از جمله «قازاقی» و «یاللی» پرداختند.این در حالی است که فیروز حسن زاده خواننده، حمید نامور خواننده، اکبر شعاع خواننده، بهروز مقدم نوازنده تار، روزبه مقدم نوازنده کمانچه، بهنام لشگری نوازنده گارمان، آیدین حسینی نوازنده نقاره و سهند علی رضایی نوازنده قوشا ترانه های مردمی یا «فولکلور خلق ماهنی لاری» را به علاقه مندان ارائه كردند
اما در بخش دوم که با آیین شب یلدا همزمان شده بود، «شادیانه های شب چله» یا «شاد چیلله گئجه سی» برای تماشاگران اجرا شد. در این بخش گروه «گنجلیک» به سرپرستی یعقوب قهرمانی با اجرای بازی های آیینی «قازاقی»، «توی خانا» و «یاللی»، استاد نعمت جوانشیر خواننده، سعید محمودیان نوازنده کمانچه، سینا جوانشیر نوازنده قاوال، حسین عطاپور نوازنده تار، عاشیق ولی عبدی نوازنده قوپوز با اجرای موسیقی عاشیقی اهر به اجرای برنامه پرداختند.

 

منبع: موسیقی ما

(Visited 30 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *