اعتراض کوروش یغمایی را ببینید

اعتراض کوروش یغمایی را ببینید

کوروش یغمایی با انتشار این عکس نوشت :

 

استایل اعتراض به روایت خالق گل یخ؛ درباره طراحی دهه‌چهلی قاب آلبوم کوروش یغمایی

مدآنلاین-سعید برآبادی: رونمایی آلبوم جدید کوروش یغمایی، از او برای نسل‌های بعد، تصویری جاودانه می‌سازد؛ نوازنده و خواننده‌ای با موهای بلند که در تاریکی ایستاده و دست‌هایش را که با آستین‌های گشاد -به سبک دهه چهل- پوشیده شده به سوی همگان باز کرده است. گویی می‌خواهد همه را در آغوش بگیرد و به زبان موسیقی، گویی می‌خواهد صدایش را به همه برساند، چرا که او نماینده نسلی از موسیقیدانان ایرانی ست که «مردم» همیشه برایش مهمتر از تشویق‌های رایج بوده‌اند.
طرح جلد آلبوم جدید کوروش یغمایی که عنوان «ملک جمشید» را به خود می‌بیند، ما را رو به روی خواننده‌ای قرار می‌دهد که در تمام سال‌های پس از انقلاب در ایران بوده اما کمترین توجهی را از سوی مسئولان وقت دریافت کرده تا جایی که به ناچار، آخرین آلبومش را که قرار بود به طور همزمان در ایران و آمریکا توزیع شود، در همه جای جهان به استثنای ایران منتشر کرده است.
نقد و بررسی موسیقی یغمایی در این آلبوم را به متخصصان موسیقی محول باید کرد اما پرداختن به کاور این آلبوم، با اشاره‌های کوچکی به استایل کوروش یغمایی شاید خواننده را با نگرشی تازه به پدرخوانده راک ایران مواجه کند.
موسیقی ایران در روزهای مانده به انقلاب اسلامی، ستارگان متفاوتی را بر استیج‌ها متولد کرد؛ همان‌هایی که علم موسیقی را آموخته بودند و چنان به عمق رفته بودند که نمی‌شد آنها را با چوب موسیقی سطحی و لمپنی آن روزگار، نواخت. همان‌ها در روزهای پس از انقلاب نیز در کشور ماندند چرا که صدای خود را صدای مردم می‌دانستند. در میان این ستاره‌ها، نام کوروش یغمایی هم در کنار نام‌هایی چون فریدون فروغی و فرهاد مهراد می‌درخشد. او بود که «قوزک پا» را برای فریدون فروغی ساخت و همو بود که شعر گل یخ را از اخوان لنگرودی گرفت و از آن خاطره‌ای جمعی برای ایرانیان دهه‌های پسین و پیشین فراهم آورد.
حال که دوباره و این‌بار به مدد یک کمپانی معتبر جهانی، کوروش یغمایی برگشته، تصویرش بر روی جلد با طرحی که استایل پوشش و سبک‌زندگی یک ستاره راک را نشان می‌دهد، مخاطبان را با این سوال مواجه می‌کند که آیا این سیاهی تنیده شده در طراحی کاور «ملک جمشید»، خواستگاهی در روحیه این هنرمند هم دارد؟

 

 

منبع : ریتمو

(Visited 12 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *