آیین رونمایی از نسل نوین دو ساز ایرانی «دف با قابلیت کوک» و «دم‌دم» برگزار می‌شود

آیین رونمایی از نسل نوین دو ساز ایرانی «دف با قابلیت کوک» و «دم‌دم» برگزار می‌شود

آیین رونمایی از نسل نوین دو ساز ایرانی؛ ساز دف با قابلیت کوک با امضای استاد «بیژن کامکار» و ساز دم‌دم با امضای «همایون نصیری»، هجدهم شهریور ماه از ساعت 16 تا 20 در گالری هنری غربی برج میلاد برگزار می‌شود.

 

«دف کوکی» به وسیله چهارده پیچ «توکار» که دیده نمی‌شوند و اصطلاحا درون مغز ساز قرار دارند انجام می‌شود. وجه تمایزی که این ساز با دف‌های مرسوم دارد به جنس چوب آن و تعداد تکه‌های آن مربوط می‌شود. این دف از 60 تیکه چوب با استفاده از صنعت تراش نوین ساخته شده است. این دف از کمانه‌ی دو تکه ساخته شده و عرض آن شش سانت است. این شش سانت نیز به دو فاصله سه سانتی تقسیم می‌شود و پوست ساز به یکی از این قطعات سه سانتی متصل می‌شود. پیچ‌هایی که درون ساز قرار داده شده‌اند با سفت کردنشان باعث کشیده شدن قطعه سه سانتی دوم می‌شوند و به وسیله آن می‌توان صدای ساز را زیر یا بم کرد. ساز «دم دم» هم یک ساز جنوبی است که که هم‌اکنون با تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی روی این ساز انجام شده است.
«بیژن کامکار» اولین نوازنده دف است که این ساز را در سال 1353 به طور رسمی وارد موسیقی ایرانی و سنتی کرده است. دف که به‌رغم صدای پرطنین و اثرگذارش، پیشتر سازی گوشه‌نشین بود و تا آن زمان تنها در خانقاه‌های دراویش قادریه کردستان و مراسم آئینی آن خطه نواخته می‌شد، به همت ایشان و با حمایت استادان محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان در موسیقی ایرانی و سنتی کشورمان حضوری عینی پیدا می‌کند و بعدا توسط گروه کامکارها نیز به‌طور رسمی وارد موسیقی کردی می‌شود.

 

 

منبع : موسیقی ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *