اولین جلسه هفتگی ترانه-آواز برگزار شد

اولین جلسه هفتگی ترانه-آواز برگزار شد

– اولین نشست تخصصی نقد و بررسی ترانه از سلسله نشست‌های کانون ادبی زمستان با همکاری شرکت «اکسیر نوین» به مدیریت «محمدرضا خانزاده» تحت عنوان جلسات هفتگی «ترانه-آواز» یکشنبه پانزدهم مردادماه با حضور چهره‌های مطرح موسیقی، ترانه‌سرایان و خبرنگاران افتتاح شد.

 

جلسه با مقدمه‌ای از سجاد عزیزی آرام، مدیر کانون ادبی زمستان، پیرامون ارتباط هویت ترانه و تلفیق آن با موسیقی آغاز شد. او در توضیحاتش به این موضوع اشاره کرد که به صرف استفاده از ابزار مشترک در شعر و ترانه که همان کلمه است نباید این دو را یکی دانست کما اینکه هر ترانه‌ای، شعر نیست و هر شعری پتانسیل‌های لازم را برای تلفیق با موسیقی ندارد.
در ادامه برنامه کلیپی به یاد هنرمند فقید مرحوم ناصر فرهودی پخش شد و حاضرین در جلسه با ذکر صلوات به این عزیز از دست رفته ادای احترام کردند.
سپس از اکبر آزاد ترانه سرای مطرح کشور دعوت به عمل آمد و او پس از سخنانی پیرامون جایگاه ترانه در روزگار ما ترانه‌ای از سروده‌های خودش را اجرا کرد. همچنین از ملیکا تهرانی مدرس موسیقی دعوت شد و او به بیان نکاتی در راستای تلفیق ترانه و آواز پرداخت.
در ادامه سجاد عزیزی آرام با یاد آوری جریانی مربوط به کیانا دختر کوچکی که از بیماری قلبی مادرزادی در روستای سرپل‌ذهاب از شهرهای مرزی رنج می‌برد و برای ادامه درمان نیاز به حمایت‌های مادی و معنوی داشت از بابک جهانبخش خواننده مطرح موسیقی که بخش عمده هزینه‌های مربوط را تقبل کرده بود دعوت به عمل آورد و حاضرین ایستاده به تشویق پرداختند.
در ادامه رضا تاجبخش، نوازنده سرشناس پیانو تنظیم‌کننده، روی صحنه حاضر شد و قطعه‌ای را اجرا کرد و به مرحوم فرهودی تقدیم کرد.
همینطور دکتر مهدی موسوی میرکلایی که از جمله داوران مربوط به فراخوان انتخاب ترانه برای امیر عباس گلاب بود هم در این نشست حضور داشت و یکی از سروده‌هایش را خواند. در ادامه محمدرضا مقدم هم قطعه‌ای را برای حاضرین اجرا کرد. امین قباد، فردین ناجی، علیرضا ظریف و علی احمدیان سایر هنرمندانی بودند که در این برنامه اجرای زنده داشتند.
عباس یوسفی یکی دیگر از ترانه‌سرایانی بود که در این برنامه سخنرانی داشت و به این نکته اشاره کرد که حقوق ترانه‌سرا در جامعه موسیقی رعایت نمی‌شود و نبودن مرکزی برای ثبت اثر جهت جلوگیری از سرقت را به عنوان دلیلی بر صحبت خود عنوان کرد. نرگس جعفری، سامی تحصیلداری و مصطفی اوسانلو هم در این برنامه ترانه‌هایی را خواندند.
در پایان برنامه اسامی ترانه‌سرایان منتخب مرحله اول فراخوان ترانه برای امیرعباس گلاب به داوری دکتر مهدی موسوی میرکلایی، حسین متولیان و سجاد عزیزی آرام قرائت شد و برنامه با اجرای هومن موسوی به پایان رسید.

 

منبع : موسیقی ما

(Visited 14 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *