تازه‌ترین آلبوم علیرضا مشایخی منتشر شد

تازه‌ترین آلبوم علیرضا مشایخی منتشر شد

علیرضا مشایخی با انتشار آلبوم «۱۳۴۹»، به معرفی «موسیقی نو» ایران پرداخت.

آلبوم «۱۳۴۹» که توسط موسسه ماهور منتشر شده، شامل آثاری است که برای نخستین بار به صورت LP، «موسیقی نو» را در ایران معرفی کرده است. قطعات این مجموعه می‌توانند به عنوان جست‌وجویی در گونه‌های متفاوت «موسیقی نو» نه از نظرگاه ایرانی، بلکه در مسیر تکامل موسیقی در قرن بیستم درنظر گرفته شوند.

علیرضا مشایخی یکی از نخستین آهنگسازان پیشگام در موج نوگرایی موسیقی ایران است که سابقه پخش آثار او در داخل و خارج از کشور به بیش از ۴۰ سال می‌رسد. او در وین و اوترخت هلند به تحصیل پرداخته و با حوزه‌های موسیقی معاصر و سبک‌های نوین آشنا شده است.

نخستین استادان او در ایران، لطف‌الله مفخم پایان (موسیقی ایرانی)، حسین ناصحی (آهنگ‌سازی) و افلیا کمباجیان (پیانو) بودند. او سپس در وین نزد اساتید آهنگسازی همچون هانس یلینک (برجسته‌ترین نظریه‌پرداز مکتب وین و شاگرد شونبرگ) و کارل شیسکه به ادامه تحصیل پرداخت و پس از به پایان رساندن دوره آهنگسازی در آکادمی موسیقی وین، برای ادامه تحصیل و پژوهش در زمینه موسیقی الکترونیک به اوترخت هلند رفت. او در مدت پانزده سال اقامتش در هلند، اساس موسیقی چند فرهنگی (یکی از شیوه‌های نگرش او به موسیقی ایرانی) را پی‌ریزی کرد.

علیرضا مشایخی تاکنون بیش از ده آلبوم موسیقی و همچنین کتاب‌هایی در زمینه آهنگسازی و کنترپوان منتشر کرده است.

منبع: موسیقی ما

(Visited 5 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *