کدام خواننده‌ها برای بیت المقدس آهنگی خوانده اند؟

کدام خواننده‌ها برای بیت المقدس آهنگی خوانده اند؟

سالها از اشغال سرزمین مقدس فلسطین که قبله اول مسلمین بوده می‌گذرد. اشغالی که با حمایت ابرقدرت‌های دنیا از رژیم غاصب صهیونیستی همراه است و کشورهای زیادی روی جنایات آنها چشم بسته‌اند. اما در این بین هنرمندان دنیا براساس رسالت خود نمی‌توانند روی مظلومیت مردم فلسطین چشم ببندند و ازطریق هنرهایی نظیر سینما، تئاتر و نقاشی و موسیقی صدای عدالت خواهی می شوند. در ایران هم از سالها قبل آثار گوناگونی با موضوع اشغال فلسطین و مظلومیت مردم بیت المقدس تولید و منتشر شده که هر یک به نوعی راوی جنایات رژیم صهیونیستی بوده اند. در این گزارش به مناسبت روز قدس قصد داریم تا مروری بر قطعاتی که با صدای خواننده‌های مختلف برای فلسطین ساخته شده داشته باشیم:

*دکتر محمد اصفهانی – ماه غریبستان
قطعه «ماه غریبستان» با صدای دکتر «محمد اصفهانی» از آلبومی به همین نام با شعری از «علی معلم دامغانی» و موسیقی «علیرضا کهن دیری» ساخته شده است. شعر این اثر اشاره مستقیمی به فلسطین ندارد و به نوعی درد دل با حضرت علی(ع) و بیان شکایت از جنایات امروز بشری است. اما این قطعه در محافل مختلف برای بیان مظلومیت مردم فلسطین مورد استفاده قرار می گیرد و تلویزیون هم ویدئوهای تأثیرگذاری با استفاده از تصاویر نبردهای مردم فلسطین روی قطعه ماه غریبستان ساخته است. همچنین دکلمه زیبای علی معلم دامغانی روی این کار هنوز شنیدنی و زیبا است و محمد اصفهانی هم به خوبی سوز این کار را با لحن مخصوص خود به خوبی بیان کرده است.

*امیر تاجیک – یه مسجد
هیت ترین قطعه برای فلسطین و یکی از کارهای ماندگار امیر تاجیک، قطعه یه مسجد است. این کار قطعه چهاردهم آلبوم «زیر آسمون شهر» با ترانه‌ای از مهدی شادمانی و موسیقی و تنظیم مهرداد نصرتی بود که با لحن حماسی امیر تاجیک اجرا شد. تلویزیون تا کنون ویدئوهای مختلفی برای قطعه یه مسجد ساخته و حتی نسخه‌هایی از آن با زیرنویس انگلیسی و عربی در رسانه‌های بین المللی پخش شده است.

*حامد زمانی – قدس
«حامد زمانی» هم در کارنامه کاری خود سابقه اجرای قطعات اعتراضی متعددی را دارد. یکی از این کارها به نام «قدس» درباره مردم مظلوم فلسطین و جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در سرزمین بیت المقدس است. این اثر با ترانه حامد زمانی و آهنگسازی و تنظیم امیرعباس حسن زاده تولید شده و در کنسرت های حامد زمانی هم هر زمان اجرا می‌شود مورد استقبال دوستداران این خواننده قرار می گیرد.

*محسن چاوشی – فلسطین
«محسن چاوشی» در سال های اول شهرت خود به یاد مردم فلسطین بود و قطعه‌ای به همین نام در آلبوم «متأسفم» اجرا کرد. این اثر با مطلع «آه‌ای فلسطین شهر در ظلمت نشسته» در آن سال ها مورد توجه دوستداران محسن چاوشی قرار گرفت و پس از ورود او به عرصه رسمی موسیقی پاپ هم بارها از تلویزیون پخش شد. هنوز هم گاهی اوقات در بنرها و پوسترهای مرتبط با روز قدس از ابیات این قطعه محسن چاوشی استفاده می‌شود.

*شهاب رمضان – بارون بمب
شهاب رمضان همزمان با روز قدس سال 94 قطعه «بارون بمب» را منتشر کرد. ترانه‌این اثر از سروده‌های حسین صفا بود و آهنگسازی اش را هم خود شهاب رمضان انجام داد. تنظیم این قطعه هم اثری از سیاوش صدری بود. این خواننده آن سال همزمان با انتشار قطعه بارون بمب به «موسیقی ما» گفت:« این قطعه را سال گذشته و در روزهایی که فشارها علیه مردم فلسطین تشدید شده بود ساختیم. مسلماً هیچ انسان باانصافی در هر‌کجای دنیا و با هر دین و مذهب و عقیده‌ای که باشد، بروز جنگ، آدم‌کشی و ظلم را برنمی‌تابد. هیچ انسانی نمی‌تواند از انصاف و وجدان سخن بگوید، اما از کشتار کودکان و مردم بی‌گناه اندوهگین نشود و در مورد اتفاقاتی که در فلسطین می‌افتد هم همین‌طور است. امیدورام روزی برسد که صلح و دوستی و برادری به معنای واقعی بر جهان حاکم شود.» او افزود: «تولید این قطعه، کمترین کاری است که من و همکارانم می‌توانستیم در این زمینه انجام دهیم. امیدوارم «بارون بمب» مورد توجه مخاطبین واقع شود»

*سامی یوسف – فلسطین جاویدان
سامی یوسف یکی از هنرمندان بین المللی است که با زبان انگلیسی راوی دردهای بیت المقدس بوده است. این خواننده‌ایرانی الاصل در آلبوم «بدون تو» قطعه فلسطین جاویدان را با شعر و آهنگسازی خودش اجرا کرده است.

*کجایند این سران؟
امسال هم در آستانه روز قدس قطعه «کجایند این سران؟» با صدای سید حمزه موسوی، آهنگسازی علی کاشی، ترانه یاسر قنبرلو و تنظیم گرانش آشوری منتشر شد. تولید این اثر به همت موسسه فرهنگی هنری کساء و تهیه شده در مرکز بسیج سازمان صدا و سیما بود. این قطعه برای بیان دردهای کودکان فلسطین و تمامی کودکان قربانی جنگ در دنیای ساخته شده تا صدای آنها به گوش مدعیان حقوق بشر در جهان برسد.

 

منبع: موسیقی ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *