محمدهاشم احمدوند:  آواز ایرانی یک هنر معنوی است

محمدهاشم احمدوند: آواز ایرانی یک هنر معنوی است

رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی «چشم شب روشن» میزبان محمدهاشم احمدوند خواننده برای گفتگو درباره آوازهای ویژه ماه رمضان بود.

احمدوند در ابتدای این برنامه که روی آنتن شبکه چهار سیما رفت، گفت: جالب است بدانید بسیاری از آوازخوانان و اساتید موسیقی شاگردان ذاکرین بوده اند. مثل بنان که برای آموزش آواز نزد ضیاءالذاکرین می رفته است. خوانندگان موسیقی نیز در محرم و رمضان کار آیینی می کردند.

وی افزود: جامعه ایرانی همواره وابسته به شعر و ادبیات است و آواز ایرانی نیز یک هنر معنوی است که روزی از عشق و روزی از نیایش صحبت می کند. خوانندگان مذهبی بیشتر نگاهشان روی ادبیات است و موسیقی در خدمت شعر و معنا قرار می گیرد.

این مدرس آواز یادآور شد: همه مذاهب می توانند موسیقی آیینی داشته باشند؛ موسیقی در خدمت آیین و آیین در خدمت حضرت حق. من 12 بند محتشم را در 12 مقام خوانده ام تا هم ادای دینی به این اثر کم نظیر داشته باشم و هم 12 مقام موسیقی را معرفی کنم و آموزش بدهم.

احمدوند تصریح کرد: اکنون خوانندگان مذهبی تلاش لازم را ندارند، قبلا مدتها پای منبر می خوانند تا به مرحله آمادگی برسند. برای مثال قبل از اذان موذن زاده اردبیلی جناب دماوندی قبل از ایشان به شکل دیگری در مایه بیات ترک اذان خوانده بودند اما طراوتی که اذان موذن زاده پیدا کرد، آن هم با یک گوشه به چه زیبایی خلق شد و مردم سالهای سال از این اذان خسته نشدند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بنا به یکی از شعرهای سعدی صدای یک خواننده دودی است که از آتش برمی خیزد و باید در درون خواننده معنویتی باشد و آینه دلش صاف باشد تا صدایش دلنشین شود.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی در ماه مبارک رمضان شنبه تا چهارشنبه ساعت 24 به مدت 90 دقیقه با اجرای محمد صالح علا به صورت زنده روانه آنتن شبکه چهار و تکرار آن ساعت 14 روز بعد پخش می شود.

منبع: فارس

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *